6 milyarlık sektöre Kovid-19 ayarı

Spor Arena/ Adil DEMİRÇUBUK | Dünyaca ünlü denetim ve muhasebe firması Deloiette'un raporuna kadar, Avrupa'da fitness pazarı 27,2 milyar Euro'luk büyüklüğe sahip.

6 milyarlık sektöre Kovid-19 ayarı
20 Mayıs 2020 - 08:12 - Güncelleme: 20 Mayıs 2020 - 08:39

Spor Arena/ Adil DEMİRÇUBUK | Dünyaca ünlü denetim ve muhasebe firması Deloiette'un raporuna kadar, Avrupa'da fitness pazarı 27,2 milyar Euro'luk büyüklüğe sahip. Pazarın Türkiye'deki büyüklüğü ise 823 milyon Euro'ya (6.13 milyar TL) ulaşmış durumda. Kovid-19 pandemisinin en fazla zarar verdiği sektörlerin başında gelen spor salonları, 17 Mart'ta İçişleri Bakanlığı göre ikinci bir emre kadar kapandı. Çoğunluğu AVM ve cadde üzerinde bulunan salonlar, metrekare olarak büyük alanlara sahip olmaları nedeniyle oldukça yüksek kira, elektrik, su ve doğalgaz giderlerine sahip. Resmi rakamlara göre Türkiye'de 7 binin üzerinde fitness, karoser geliştirme, tekvando, karate, judo, spor kulübü salonları bulunuyor. On binlerce kişiye istihdam karşılayan bu salonlar ayrıca ödedikleri stopaj, aidat, SGK primleri ve kiralarla önemli bir katma değer yaratıyor.

Sorunlar ve çözüm yolları anlatıldı

FUTBOL dışındaki bütün spor branşlarının federasyon başkanları, 6 Mayıs'ta Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile bir araya gelerek, sporcularının eğitim gördüğü ve yarışma yaptığı salonların sorunlarını ve çözüm yollarını içeren bir dosya sundu. 2 aydır kapalı olan spor salonlarının sahiplerinin ve personelin somut açıdan mağdur durumda olduğu ifade edilen raporda, laf konusu işletmelerin ayakta kalabilmeleri için devlet kadar desteklenmesi gerektiği belirtildi ve dağıtılmış taleplerde bulunuldu. Raporda, normalleşme sürecinde alınması gereken tedbirler de sıralandı. Buna kadar bundan böyle spor salonlarında hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Alıştırma saatlerinden maddi koşullara kadar her şey değişecek, birçok yeni kaide gelecek.

BiZiM ALACAĞIMIZ ÖNLEMLER YETMEZ ÜYELER TEDBIRLI OLMALI

SALONLAR kapatılınca gelirimiz sıfıra indi. Gelir yok fakat buna rağmen salon kiraları, personel maaşı, stopaj, SGK vs. ödemeleri devam ediyor. Eğer devlet özendirme vermezse salonların birçoğu hiç açılamayacak. Açılsa da tam kapasiteyle çalışama yacak. Bizim açık ve kapalı olarak toplamda 30 bin metrekare büyüklüğünde tesislerimiz var. Bulaşıcılık riskini ortadan kaldırmak için kapalı yerlerdeki havalandırma tertibatını yenilememiz gerekiyor. durmadan hijyenik malzemeler almalıyız.

Işyeri olarak da ekstra tedbirler alacağız. Mesela üyelerimizi randevuyla kabul edeceğiz. Çalışmaları için kendilerine bir zaman sınırı koyacağız ama ondan sonra gelen herif fazla beklemesin. Personel dahil içeri giren herkesin ateşini ölçeceğiz ve salonların öbür yerlerine dezenfektanlar koyacağız. Üyelere havlu vs. vermeyeceğiz. Herkes kendi havlusunu kendi getirecek ve çalıştığı aletleri kendisi dezenfekte edecek. Aletlerin arasına minimum 1.5 metre uzaklık koyacağız. Sauna, buhar odası ve duşları kullandırmayacağız. Biz ne kadar önlem alırsak alalım, her aza kendi mesafesini ve dezenfektesini kendisi yapmalı. (İsmail Cerçi-Club Sporium Genel Müdürü)

Halk KAPALI ALANLARA GiRMEYE KORKUYOR

YAZ aylarında spor salonlarına gelenlerin sayısı zaten azalır, şu anda daha da azalacak. Sokakta bile iki kişi yan yandan gelmeye korkuyor, salonlara nasıl girecek? Biz gayet hijyenik çalışıyoruz, her şey tertemiz fakat insanlarda bir nefret var. Herkes haklı. Bu virüsü kimin taşıdığını bilmiyorsun fakat? Devletin de yapabileceği artı bir şey yok. Artık antrenörler dahil salona giren herkesin denetim edilmesi gerekiyor ancak bunu da cümbür cemaat yapamaz. Biz bir süredir kişisel çalışıyoruz. Evlerinde pilates yapma imkanı olan üyelerimize internet yoluyla online ders veriyoruz. Doğrusu, ben müsaade verilse deha salonu açmayı düşünmüyorum. Bu koşul en az 2 sene sürer. (Saffet İşler - Etiler Solo Pilates)

KISA ZAMANDA NORMALE DÖNECEĞiZ

BEN, koronavirüsün yoklama altına alınacağına ve kısa zamanda normalleşme sağlanacağına inanıyorum. İnsanlarda doğal olarak kapalı mekanlar konusunda bir hassasiyet var. Fakat salgına çare bulunup normalleşme başlayınca her şey birkaç ay içinde düzene girer. Tekvando ve diğer bütün branşlarda faaliyet bildiren salonlar fazla mağdur durumda. Türkiye'de binlerce spor salonu bulunuyor. Bunların yaşamasına yönelik taleplerimizi Spor Bakanlığı'na ilettik, şu lahza değerlendirilme safhasında. (Metin Şahin - (Tekvando Fed. Başkan)

Kaynak: Özgürlük

 

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

 

Kaynak: https://www.haberler.com/6-milyarlik-sektore-kovid-19-ayari-13240956-haberi/

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum