ABD Senatosu, Savunma Bakanlığı'na Türkiye'nin elindeki S-400 sistemini satın alma yetkisi verdi

Amerika Birleşmiş Devletleri Senatosu, ABD'nin 2021 yılı Savunma Bütçesi Yetkilendirmesi için hazırlanan yasa tasarısına, S-400'ler ile ilgili bir ekleme yapıldığı dikkat çekti.Dünya Sağlık Durumu Örgütü'nden tüm dünyayı sıkıntılı eden sözler: Koronavirüs aşısını bu.

ABD Senatosu, Savunma Bakanlığı'na Türkiye'nin elindeki S-400 sistemini satın alma yetkisi verdi
30 Haziran 2020 - 09:03

Amerika Birleşmiş Devletleri Senatosu, ABD'nin 2021 yılı Savunma Bütçesi Yetkilendirmesi için hazırlanan yasa tasarısına, S-400'ler ile ilgili bir ekleme yapıldığı dikkat çekti.

Dünya Sağlık Durumu Örgütü'nden tüm dünyayı sıkıntılı eden sözler: Koronavirüs aşısını bulamayabiliriz
Bülent Arınç'tan FETÖ açıklaması: Belki Deniz Baykal hariç bütün siyasetçiler bunlarla bir araya gelmiştir
Suudi Arabistan'da çekirge istilası paniğe niçin oldu

Senato'nun 25 Haziran kayıtlarında, Amerika Birleşmiş Devletleri Senatosu kadar yapılan düzenleme ile ABD Ordusu'na, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan ve Rusya'dan arz edilen S-400 sistemini satın alma yetkisi verildi.

TÜRKİYE GARANTİ VERİRSE, ABD S-400'LERİ ALABİLİR

Ek maddeye kadar, Türkiye, ABD'ye NATO düzenli olmayan, sistem almayacağının garantisini verirse, ABD teslim edilmiş olan S-400 sistemini satın alabilecek.

Eklenen yasa tasarısında şu ifadelere yer verildi:

"a) YETKİ – Bölüm b'ye yan olarak, S-400 Füze Savunma Sistemi'nin satın alınması için zorunlu olabilecek meblağların ABD Ordusu'na ödev edilmesine izin verilir.

b) SERTİFİKA GEREKSİNİMİ – a bendindeki bir S-400 Hava Savunma Sistemi satın alma yetkisi; Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti kadar Savunma Bakanlığı'na ve Dışişleri Bakanlığı'na, ABD kadar ahenksiz olarak kabul edilen askeri cihazların satın alım ya da diğer şekilde kullanılmayacağına dair verilecek bir sertifikaya tabidir."

GERGİNLİĞİ SONA ERDİRME İSTEĞİ

ABD Senatosu'nun yaptığı bu atak ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan S-400 Triumf Hava Savunma Sistemi'nin ABD Ordusu kadar satın alınmasını ve böylelikle bu yöndeki ABD – Türkiye gerginliğinin sona ermesini istediği görüşü ağır basıyor.

İlk S-400 HSFS filosunu 1.3 milyar ABD Dolar karşılığı satın alan Türkiye, ikinci S-400 HSFS filosunu da 1.2 milyar ABD Doları bedel ile satın alma hakkına sahip.

EMEKLİ PİLOT "BUNUN OLMASI İMKANSIZ" DEDİ

Konuya ilişkin konuşan Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, "ABD Senato tasarısına bir ilave yapıldığı, Türkiye ABD'ye, NATO uyumlu olmayan sistem almayacağının garantisini verirse ABD, Türkiye'ye teslim edilmiş olan S400 sistemini satın alabilecekmiş. Takipçilerimin sorusuna hemen cevabını vereyim. Görürsem söylerim" dedi.

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

Kaynak: http://www.sondakika.com/haber/haber-abd-senatosu-ndan-sartli-s-400-teklifi-savunma-13373528/


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum