'Atatürk'ün mirası Millet Bahçesi oluyor' iddiası yalanlandı

Yalova Valiliği, Halk Bahçesi olarak düzenlenecek taşınmazın Yürüyen Köşk arazisinde kaldığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Valilikten yapılan açıklamada, sosyal ağ ve bazı basın yayınlama organlarında "Atatürk'ün mirası Ahali Bahçesi oluyor." konulu ha.

'Atatürk'ün mirası Millet Bahçesi oluyor' iddiası yalanlandı
08 Haziran 2020 - 03:29 - Güncelleme: 08 Haziran 2020 - 08:36


Yalova Valiliği, Halk Bahçesi olarak düzenlenecek taşınmazın Yürüyen Köşk arazisinde kaldığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, sosyal ağ ve bazı basın yayınlama organlarında "Atatürk'ün mirası Ahali Bahçesi oluyor." konulu haberlere yer verildiği hatırlatıldı.

Ahali Bahçesi için Gaziosmanpaşa Mahallesi'nde 113 bin 396 metrekarelik arazinin atama edildiği duyurulan açıklamada, Yürüyen Köşk'ün de bulunduğu taşınmazın ise Süleymanbey Mahallesi'nde 524 bin 748 metrekarelik bölge olduğu aktarıldı.

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce Ar-Ge çalışmalarında kullanılan ve Yürüyen Köşk'ün de yer aldığı parsellerin tahsislerinde herhangi bir değiştirme olmadığı vurgulanan açıklamada, "Halk Müziği Bahçesi olarak halkın hizmetine sunulacak olan taşınmazın Yürüyen Köşk'e uzaklığı takriben 1300 metredir. Taşınmazın üzerinde zeytin ağaçları yer alan kısmının muhafaza edilmesi koşuluyla Millet Bahçesi olarak düzenlenmesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca uygun görülmüştür." ifadesi kullanıldı.

- Yürüyen Köşk

 

 

Cumhuriyet'in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ilk önce 1927'de geldiği Yalova'da önceleri satın aldığı Baltacı Çiftliği'ndeki çadırda kaldı. Kenti çok seven Atatürk, 1929'un ağustos ayında Ertuğrul Yatı ile Bursa'ya giderken dikkatini Yalova İskelesi yakınında yer alan Insanlar Çiftliği'ndeki büyük bir çınar ağacı çekti.

Çınarın görüntüsünden etkilenen Atatürk'ün isteğiyle yat durduruldu ve karaya çıkıldı. Ağacın gölgesinde bir süre dinlenen Atatürk, buraya köşk yapılması emrini verdi. Bunun üzerine 21 Ağustos 1929'da inşasına başlanan köşk, 22 günde tamamlandı.

Köşkün çalışanları, 1930 yazında kente yeniden gelen Atatürk'e "yanındaki çınarın dalının binanın çatısına vurduğunu, çatı ve duvara hasar verdiğini" söyleyerek, ağacın köşke dürüst uzanan dalını kesmek için müsade istedi. Atatürk ise çınarın kesilmesi yerine binanın tramvay rayları üzerinde biraz ileriye alınmasını istedi. Bunun üstüne köşk, temelinden takriben 5 metre kaydırıldı.

Bu olay sebebiyle "Yürüyen Köşk" diye anılmaya başlanan yapı, 2006'da Yalova Belediyesince restore edilip ziyarete açıldı.

 

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

 

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/909643/ataturk-un-mirasi-millet-bahcesi-oluyor-iddiasi-yalanlandi.html

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum