Bakan Koca 3 bölgeyi uyardı: Kısmi artış var

Bilim Kurulu, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı.

Bakan Koca 3 bölgeyi uyardı: Kısmi artış var
10 Haziran 2020 - 20:59

Bilim Kurulu, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Bakan Koca'nın yorumlama yaptı.

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından satır başları;

Hekimlerimize hemşirelerimize riskleri göze alarak verdikleri özverili hizmet için teşekkür ediyorum... Devletimiz salgınla mücadelenin kahramanlarına zorunlu imkanları sağladı. Son derece manâlı bir nokta var, sizlere teşekkürlerim bütün bir zaferle sona ermiş bir mücadelenin teşekkürü değildir. Birbirimize zorlama veren teşekkürlerdir.

'MASKE, MESAFE, TEMİZLİK'

Cumhurbaşkanımız kararları dün açıkladı. Şart, koronavirüs musibetinin kökü tamamen kazınana değin hayatımızı maske, mesafe, temizleme olarak düzenlemektir. Büyüklerimiz sabahleyin 10 ile akşam 8 arası dışarı çıkabilecektir. Önlem bütün ise korkuya mahal yoktur. 18 yaş altı ile ilgili kısıtlamaların tümü kaldırıldı. Kısıtlar yayılıma ve kayıplara engel oldu. Umarım gençlerimiz ve büyüklerimiz bunu hak edilmiş bir teşekkür olarak görürler.

'EVDE GEÇEN DÜNLERİ RİSKE ATMAYIN'

Bugünlerin örnek genci kendimce maskesini takan, mesafesini koruyan gençtir. Bir ağabeyiniz olarak aklım sizde olacak. Büyüklerimiz sizlere serbestlik gelmiş olması riskin olmadığı anlamına gelmiyor. Sizden istirhamım evde geçen günleri riske atmamanız. Lütfen büyüklüğünüzü göstermeye devam edin. Salgınla mücadelede adeta faizsiz mücadele günlerinden, kontrollü sosyal günlerine uyarak etkin çaba günlerine geçtik. Aktif mücadelede iki silahımız var. Biri maske diğeri ise 1.5 metre mesafedir. El temizliğine normalden pozitif tartı gösterilmelidir. Etkili bir ilaç ya da aşı bulunmadı. İlaç gibi etkili tedbirler elimizde hazır bulunmaktadır.

'SALGIN TÜM HAYATA DARBE VURDU'

5 bine yakın insanımızın salgın nedeniyle aramızdan ayrıldığını hatırlayın. 10 gün önce başlayan normalleşme süreci büyük yük arz eden bir süreçtir. Salgın ölüm kalım endişesiyle insanların evlerine kapanmasına yol açmakla kalmadı, bütün hayata darbe vurdu. Türkiye bu süreci asgari hasarla yaşayan ülkeler aralarında. Baht olursa önümüzdeki hafta salgının dünyadaki seyrini anlatmaya çalışacağım.

YURT DIŞINDAN GELENLERE DENEME VE KARANTİNA OLACAK MI?

Bu geçişlerin uçuşların nasıl yapılabileceği konusu çok tartışıldı. Avrupa ülkeleri bu süreçte havalimanlarında test yapılmasını önermedi. Avrupa ülkeleri bu testi önermiyor ve yapmıyor. Biz Türkiye'de turizmin yoğun olduğu bölgelerde mesken yerlerini sertifikalandırarak, bilgilendirerek detayları belirlemiş olduk. Biz şunu gerçekleştirmek istiyoruz. Yurt dışından gelen tüm vatandaşları sağlık taramasından aşmak istiyoruz. Ateş yüksekse, bulgu varsa, en minik şüphe varsa hastanede tedavisini planlıyor olacağız. Takvimle bu planlandı. Almanya'ya ne vakit açılacak... Ülkelerle görüşülerek takvimde mutabık kalındı. O ülkelerde olgu durumunu bilmek istiyoruz. Seferler yapıldığında o ülkelerde bir tehlike olduğunu görürsek yeniden değerleme süreci içinde olacağız.

VEFAT ORANLARI ÖNLEMLERE RAĞMEN NIÇIN 65 YAŞ ÜSTÜNDE YÜKSEK ÇIKIYOR?

Bizi yanıltan oranın yüksekliği.. 1 Nisan öncesi toplam vakanın içindeki 65 yaş sütü oranı yüzde 15.7 idi. Kısıtlama sonrası bu oran yüzde 7.5'a düştü. Yani sanki yarıya düştü. 1 Nisan öncesi gibi olsaydı, bu rakam iki katına dek çıkmış olacaktı, sayı belki 10 binlere yakın olurdu.

İstanbul ve İzmir gibi illerimizde vaka sayılarının azaldığını görüyoruz. Bugün itibariyle Ankara'da olgu sayısında düşüş oldu. Bayram sonrası, Orta, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kısmi yükselme var. Bu hareketlilikten, maske ve mesafe kuralına dikkat etmememizden kaynaklanıyor. Diyarbakır'da böyle oldu. Nişan gibi kültürel etkinliklerin payı var.

TOPLUM BİLİMLERİ KURULU İLK TOPLANTISINI YAPTI. KAÇ KİŞİDEN OLUŞUYOR, HANGİ ÖNERİLERDE BULUNDULAR?

Kontrollü sosyal yaşam için koskocoman bir fonksiyon icra edecek. Bundan sonraki süreçte özellikle vatandaşımızın ama 20 yaş altı 65 yaş sütü uzun zaman içeride kalmış olmaları dahil almak üzere psikolojik ve sosyolojik etkilerini de konuşacağımız bir dönem olduğunu görüyoruz, bu kuruldan da bunları bekliyoruz. İletişim dilinin nasıl olması gerektiği de manâlı. Bu çerçevede de beklentilerimiz var

DİYARBAKIR'DA OLGU SAYISINDA ARTIŞ VAR. VAKA SAYISI GELIŞEN DIĞER İLLER VAR MI?

Özellikle olgu sayısının yüzde 60 oranında olduğu İstanbul'u biliyoruz. İstanbul ve İzmir gibi illerde olgu sayısının azaldığını, bu illerde daha kontrollü olduğunu bakımlı söyleyebilirim. 1 Haziran sonrası Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kısmi bir artışın olduğunu söyleyebiliriz. Maske ve temziliğe hassasiyet göstermememizin sonucu. Dİyarbakır'da 100 vakaya varan bir artışı görüyoruz. Kültürel, nişan gibi nedenlerden dolayı çoğaltma var. Vatandaşımızın daha alıngan davranması, tedbiler noktasında katı davranmamız gerekiyor. Ankara için yükseliş vardı, bugün için düşüşe geçmiş oldu. Konya'da bir fabrika ve iki mesken yerinde yükseliş odluğunu gördük. Bugün itibariyle Konya'da düşüş olduğunu söyleyebiliriz.

İSTANBUL VE İZMİR'DE DÜŞTÜ, DOĞUDA KISMİ ARTIŞ VAR

Bilhassa vaka sayısı İstanbul'da yüzde 60 oranında. İstanbul ve İzmir gibi illerde olgu sayıları azaldı. Bu illerimizde daha kontrollü olduğunu söyleyebiliriz. Lakin her geçen gün orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kısmi artışın olduğunu söyleyebiliriz. Diyarbakır'da son 3-4 gün içinde yükseliş içerisinde. Burada genel bir artıştan önce nişan ve sanki gibi faaliyetler nedeniyle çoğalma olduğunu görüyoruz. Filyasyon çalışmalarını artırdık."

65 YAŞ ÜSTÜ İÇİN SAAT SINIRI NEDEN VAR?

Uzun süredir içeride olmanın getirdiği sorunlar olduğunu biliyoruz. Hareketliliğin de kesin saatlerle sağlanması gerekiyor.

KISITLAMANIN KALKMASI BİLİM KURULUNUN KARARI MIDIR?

Haftasonu kısıtlama kararı hükümetimizin kararıydı. Bilim Kurulumuzun gündemine gelmemişti. Bilim Kurulu da büyüklerimiz için hareket serbestliğini söylemişti. Daha önce alınan hükümet kararıydı, devamında toplumdaki beklentilere cumhurbaşkanımız detaylarıyla açıkladı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA SALDIRI

Ulu Meclisimizin zorlama yasasını çıkardığı bir dönemde böyle bir durumu yaşamıyor olmalıydık. Lakin ben ulu yargımızın bu konuda gerekeni yapacağına inanıyorum.

İKİNCİ DÖNEMDE MÜCADELEDE DAHA AGRESİF BİR TAVIR MI SERGİLENİYOR?

Avrupa bölgesinde büyük çaplı bir çalışmanın olmadığını söylediler. 153 bin kişiye örneklem yöntemiyle aileler tespit edildi. Kimlere deneme yapılacağı muhakkak. PCR değil yalnızca antikora da bakılacak. Bağışık durumunu da biliyor olmuş olacağız: Bütün Türkiye için planlandı. 8 ilde başladı, yarın 5 il daha ek olacak. Yakında bütün Türkiye'de yapılıyor olacak. İki hafta içinde zannediyorum her tarafta olur. Etkin vaka oranımızı görmüş olacağız, sürü bağışıklığı durumunun ne dek gerçekçi olup olmadığını görmüş olacağız. Ben böylece çok yüksek bağışıklık oranımzın olduğunu düşünmüyorum. Dünyaya örnek olabilecek çalışma ve sonuç olacağını bilelim.

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/910099/bakan-koca-3-bolgeyi-uyardi-kismi-artis-var.html

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum