Baraj düşüyor bölge daralıyor

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin milletvekili transferleri ile ilgili açıklamasından daha sonra, AK Parti yalnızca bu konuyla sınırlı olmayacak şekilde bütün tercih mevzuatında detaylı bir değişiklik yapılması için düğmeye bastı.

Baraj düşüyor bölge daralıyor
08 Haziran 2020 - 07:30 - Güncelleme: 08 Haziran 2020 - 08:33

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin milletvekili transferleri ile ilgili açıklamasından daha sonra, AK Parti yalnızca bu konuyla sınırlı olmayacak şekilde bütün tercih mevzuatında detaylı bir değişiklik yapılması için düğmeye bastı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında geçen hafta yapılan MYK toplantısında seçim yasalarında yapılacak şartların değişmesi konusunda bir komisyon kurulması kararlaştırılmıştı. AK Parti'nin hukukçu kurmaylarından oluşan bu komite, çalışmalara tüm seçim yasalarını tarayarak başlayacak.

DAHA ÖNCE DE KONUŞULDU

AK Parti, daha önce 5 bambaşka yasanın 'Türkiye Tercih Yasası' olarak tek çatı aşağı birleştirilmesi konusunda bir eskiz hazırlamıştı. Bu kroki ile 400 maddelik hükümler, 170 maddeye kesilmiş, tercih barajının indirilmesi ve daraltılmış alan seçim sistemine geçilmesi dahil çoğu teklif gündeme getirilmişti. AK Parti yönetimi geçmişte yapılan bu çalışmayı raftan indirdi. 2023 seçimlerinden önce ayrıntılı bir seçim mevzuatı değişikliği ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öteden beri savunduğu daraltılmış alan tercih sisteminin tekrar tartışmaya açılacağı, yüzde 10'luk tercih barajının 'sıfır baraj', 'yüzde 7 ya da 5 baraj' gibi alternatiflerin gündeme getirilebileceği belirtiliyor. Barajın indirilmesi 2018'de de gündeme gelmiş oysa Cumhurbaşkanı'nın buna itiraz ettiği ifade edilmişti.

AK Parti kaynakları, tercih mevzuatına karşın çalışmalar konusunda acele edilmeyeceğini, Meclis'in açılacağı ekim ayından sonra bütün partilerin uzlaşmasının aranacağını dile getirdi. Parti kurmayları, yapılacak değişikliklerle ilgili olarak "Daraltılmış alan seçim sistemi daha rasyonel bir formül. Ama ola ki de rahat bölge ve daraltılmış bölge arasında bir usul benimsenebilir. Mesela metropol kentlerde, tercih çevrelerinin sayısı arttırılarak, milletvekilli başına düşen nüfus sayısı azaltılır. Bu bütün daraltılmış alan olmaz fakat emin bir şey var. Metropollerde seçim bölgelerinin sayıları arttırılacak. Baraj zaten ittifaklarla otomatik olarak kalktı. Ona ilişkin de egzersiz yapılabilir" bilgisini verdi.

 

 

TÜRKİYE MİLLETVEKİLİĞİ ZOR

ÖTE YANDAN, yıllardır tartışılan 'Türkiye Milletvekilliği' sisteminin de tercih mevzuatının değiştirilmesi çalışmaları esnasında gündeme getirilebileceği ama, bunun için anayasa değişikliği gerektiğinden, hayata geçirilmesinin şiddet olduğu değerlendiriliyor. AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, geçen hafta yaptığı açıklamada bu konuyla ilgili "pratik olarak bambaşka partilerin mecliste girmesini sağlayacak imkanlar var. Buna rağmen bu daha da zenginleştirilebilir birtakım yeni çalışmalar yapılabilir. Mesela bir zamanlar çok konuşuldu, Türkiye milletvekilliği gibi bir konu gündeme getirilir. Diyelim 600 milletvekilinden 100 tanesi buna ayrılır, her parti aldığı oy oranında parlamentoda ilave milletvekili koyabilir" demişti.

YÜCEL KAYAOĞLU

 

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

 

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/909686/baraj-dusuyor-bolge-daraliyor.html

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum