CHP'den dikkat çeken Doğu Akdeniz açıklaması! Yunanistan ve AB'ye tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmelerle ve Yunanistan'ın Meis Adası'nı silahlandırmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.   Yunanistan'dan yeni tahrik: Adaya silahlı asker çıkardılar Öztrak konu ile alakalı şu ifadeleri k.

CHP'den dikkat çeken Doğu Akdeniz açıklaması! Yunanistan ve AB'ye tepki
02 Eylül 2020 - 13:09 - Güncelleme: 02 Eylül 2020 - 13:15

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmelerle ve Yunanistan'ın Meis Adası'nı silahlandırmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Yunanistan'dan yeni tahrik: Adaya silahlı asker çıkardılar

Öztrak konu ile alakalı şu ifadeleri kullandı: "Meis Adası'nın silahlandırılması 1947 Paris Anlaşmasına açıkça aykırıdır. Yaşanan sürece baktığımızda Yunanistan'ın ülkemizi bölgede yalnızlaştırmak için elinden geleni yaptığını görüyoruz. Sarayın da dış politikayı iç politika malzemesi yapması ve dış politikaya ideolojik bakması nedeniyle dış politikadaki diplomasinin oyun alanını sürekli daralttığını görüyoruz. Şunu açıkça ifade edeyim. Saray, Türkiye'nin çıkarları çerçevesinde hareket etmelidir. Uluslararası anlaşmaların çiğnenmesine izin vermemelidir ama diğer yandan da bölgede Yunanistan'ın bizi yalnızlaştırma politikalarına karşı gerekli önlemleri alıp, bölgedeki ilişkilerimizi de sağlamlaştırmaya önem vermelidir. Buradan açıkça söylüyorum Avrupa Birliği, Yunanistan'ın bu oyunlarına gelmemelidir. Eğer Ege ve Doğu Akdeniz barış denizi olacaksa bunun etrafında yaşayan tüm devletler devlet sorumluluğu içinde davranmalıdır. Bu sorunlar, ülkelerin karşılıklı çıkarlarına ve uluslararası anlaşmalara uygun olarak çözümlenmelidir."

 
KAYNAK: AA
Yedi Gündem
Abone Ol

 

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

 

Kaynak: https://www.haber7.com/siyaset/haber/3009177-chpden-dikkat-ceken-dogu-akdeniz-aciklamasi-yunanistan-ve-abye-tepki

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum