CHP'den 'öğrenci' ve 'ehliyet' affı çağrısı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çalışma hayatının "sorunlar yumağı" olduğunu öne sürerek, şiddet durumdaki esnafın, işçinin, memurun sorunlarının çözülmesini istedi.

CHP'den 'öğrenci' ve 'ehliyet' affı çağrısı
11 Haziran 2020 - 21:59

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çalışma hayatının "sorunlar yumağı" olduğunu öne sürerek, şiddet durumdaki esnafın, işçinin, memurun sorunlarının çözülmesini istedi.

Gürer, Meclis'te yaptığı basın toplantısında, salgın sürecinde çok sayıda iş yerinin kapandığını, esnaf ve çalışanların mağduriyetler yaşadığını söyledi.

Bu konuda yapılan çalışmaların tatmin edici olmadığını savunan Gürer, iktidarın çözüm üretmesinin koşul olduğunu açıklama etti.

Gürer, daha önce 696 sayılı KHK ile taşeron firmalarda çalışanların kadroya alınacağının duyurulduğunu dile getirerek, bu süreç sonunda taşeron firma çalışanlarının kadroya alındığını kamuoyunun genel bir idrak olarak kabullendiğini iddia etti.

Ancak bunun böyle olmadığını öne süren Gürer, belediyelerde çalışan 400 bine yakın işçinin belediye şirketlerine geçirildiğini, esas işi yapmalarına rağmen kadroya alınmadığını savundu.

Gürer, hem belediyelerde 5 ay çalışan geçici işçilerin kadroya alınmadığı gibi izinle 4 ay daha çalıştırılma hakkından muaf tutulduklarını ileri sürdü.

ONLARA DA İŞSİZLİK MAAŞI VERİLSİN

Üniversiteli işçilere de toplu iş sözleşmesinde kadro sözü verildiğini, onlara bahşedilen sözün de 5 yıldır tutulmadığını iddia eden Gürer, Ulusal Eğitim Bakanlığında hizmetli olarak atama yapan 32 bin kişinin 15 Haziran'da 2 aylığına işsiz kalacağını, bu süreçte öbür bir yerde de çalışamayacağını söyledi. Gürer, bu kişilere de 2 ay baştan başa işsizlik fonundan ücret verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Gürer, doktor ve hemşire dışıda yer alan sağlık çalışanlarının da rahatsızlık riski altında bulunduğunu ve bu taşeron çalışanlarının da sorunları olduğunu bahis etti. Bu kişilere de kadro verilmesi gerektiğini söyleyen Gürer, sağlık iş lisesi mezunlarına da meslek sözü verildiğini fakat onların hakkının da verilmediğini öne sürdü.

Gürer, engellilere de memur olması konusunda yüzde 3 kota uygulandığını ancak bu kotanın yüzde 6'ya çıkarılması gerektiğini belirterek, engellilerin sadaka istemediğini kaydetti.

İktidarın sorunları çözmesi gerektiğini ifade eden Gürer, "İktidarın seçim döneminde vaatlerde bulunup insanların duygularını sömürmek yerine seçimden önce verdikleri sözleri tutmasını öneriyorum. Alıştırma yaşamı sorunlar yumağıdır. İşsiz kalacak binlerce emekçi ve emekçi vardır. Onları yalnızca alkışlamak, fedakarlıklardan dile getirmek yerine onların haklarını belirlemek gerekiyor." dedi.

ÖĞRENCİ VE EHLİYET AFFI ÇAĞRISI

Üniversiteden ilişiği indirimli yaklaşık bir milyon öğrenci bulunduğunu gösteren Gürer, okumak isteyen bu kişiler için de öğrenci affı çıkarılması talebinde bulundu.

Gürer, yaptıkları hatalardan nedeniyle ehliyetleri elinden alınanlara insan canına kastetmedikten daha sonra, hatalarını tekrarlamamak şartıyla bir kereye mahsus af getirilmesinin de kayda değer olduğunu bildirdi.

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/910473/chp-den-ogrenci-ve-ehliyet-affi-cagrisi.html

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum