Çin'de pandemi potansiyeli olan yeni virüs tespit edildi! Domuzdan insana geçiyor

Çin'deki bilim insanları, dünya çapında salgın biçiminde bölüştürme ihtimali yer alan yeni bir grip virüsü türü keşfetti.

Çin'de pandemi potansiyeli olan yeni virüs tespit edildi! Domuzdan insana geçiyor
30 Haziran 2020 - 09:03

Çin'deki bilim insanları, dünya çapında salgın biçiminde bölüştürme ihtimali yer alan yeni bir grip virüsü türü keşfetti.

Kayseri'de 3 yaşındaki Alperen'i öldüren zanlı, su kuyusunda yakalandı
Van'da nöbet değişimine giden araca düzenlenen EYP'li saldırıda bir güvenlik korucusu yaralandı
ABD Senatosu, Savunma Bakanlığı'na Türkiye'nin elindeki S-400 sistemini satın alma yetkisi verdi

Domuzlarda saptama edilen virüsün insanlara da bulaştığı açıklandı. Araştırmacılar virüsün mutasyon geçirerek şipşak yayılmasından endişe ediliyor. Mevcut haliyle de ahali aralarında zahmetsizce yayılabilecek özellikler taşıyan virüsün yakın bir şekilde takip edilmesi gerektiği açıklandı.

DOMUZ GRİBİ VİRÜSÜNE BENZİYOR

Yeni ve ölümcül bir grip dalgası ihtimali, koronavirüs pandemisi esnasında bile bilim insanlarının yakından takip ettiği bir konu. Son grip pandemisi olan domuz gribi 2009'da Meksika'da ortaya çıkmıştı. Virüs korkulandan daha az kişiyi öldürmüştü. Özellikle yaşlılar aralarında ölüm oranı beklenenden daha düşüktü. Bunda, virüsün uzun yıllar önce görülen bir virüs türüne benzerlik taşıması nedeniyle yaşlıların bağışıklık kazanmış olmasının payı olduğu düşünülüyor. 2009'da ortaya çıkan A/H1N1pdm09 adlı domuz gribi, yıllık grip aşılarına dahil ediliyor. Çin'de saptama edilen yeni virüs de 2009 virüsüyle benziyor.

İNSANLARIN SOLUNUM YOLUNDA ÇOĞALIYOR

G4 EA H1N1 adlı verilen yeni virüs, insanların solunum yollarında çoğalabiliyor. Virüsün Çin'deki domuz endüstrisinde çalışan kişilere bulaştığını bildiren kanıtlar da bulundu. Mevcut grip aşıları bu yeni türe dair koruma sağlamıyor. Lakin ihtiyaç halinde üzerlerinde oynama yapılarak buna koruma sağlamaları olası.

İngiltere'deki Nottingham Üniversitesi'nden Kin-Chow Chang, yeni virüsün hemen şimdi büyük bir korkutma oluşturmadığını ama bunu yakından peşine düşüp takip etmek gerektiğini söylüyor.

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

Kaynak: http://www.sondakika.com/haber/haber-cin-de-pandemi-potansiyeli-tasiyan-yeni-bir-grip-13373541/


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum