Çin yönetiminin yalanladığı araştırma: Uygur Türkü Müslümanlara toplu kısırlaştırma uygulanıyor

Çinli bir akademisyen olan Adrian Zenz tarafından yapılan araştırma, kadınlara zor kullanarak spiral takılması da dahil kısırlaştırma amaçlı müdahaleler yapıldığı ortaya koydu.Soylu kişisel olarak duyurdu: 9 ülkeyle ortak gerçekleştirdik, Cumhuriyet tarihinin en büyük operas.

Çin yönetiminin yalanladığı araştırma: Uygur Türkü Müslümanlara toplu kısırlaştırma uygulanıyor
30 Haziran 2020 - 09:02

Çinli bir akademisyen olan Adrian Zenz tarafından yapılan araştırma, kadınlara zor kullanarak spiral takılması da dahil kısırlaştırma amaçlı müdahaleler yapıldığı ortaya koydu.

Soylu kişisel olarak duyurdu: 9 ülkeyle ortak gerçekleştirdik, Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu
Kırmızı cüretkar bikinisiyle poz veren Duygu Özaslan, gündem oldu
Korona bütün azaldı derken niçin hortladı? Meşhur bilim insanı, yaptığımız 3 yanlışı sıraladı

Pekin yönetimi, "temelsiz" olduğunu söylediği araştırmanın dürüst olmadığını öne sürdü.

Çin'in Şincan bölgesinde yaşamış bir milyona yakın Uygur Türkü Müslüman, devletin eğitim amaçlı olduğunu savunduğu kamplarda tutuluyor.

ARAŞTIRMA RÖPORTAJLARA DAYANIYOR

Pekin, önce varlıklarını zeka reddettiği bu kampların, "ayrılıkçı terörizmi" önlemek için zorunlu olduğunu savunuyordu.

Çinli akademisyen Zenz'in araştırması, devlete ait bölgesel veriler, politik belgeler ve Şincan bölgesindeki Müslüman kadınlarla yapılan röportajlara dayanıyor.

Buna göre, doğum kotasının aşılması halinde, kadınlardan hamileliklerini sonlandırmaları isteniyor ve hatta korkutma ediliyorlar.

Dünya kamuoyuna açıklanan rapora tarafından, müsade verilen rakam olan iki çocuklu kadınlara bir doğum denetleme yöntemi olan spiral zorla takılabiliyor. Bazıları da kısırlaştırma ameliyatlarına zoraki bırakılıyor.

NÜFUS ARTIŞINDA BÜYÜK DÜŞÜŞ

Raporda bu durum şu şekilde ifade ediliyor: "2016 yılında sıkı tedbirlerin uygulamaya konulduğu Şincan bölgesi, bir polis devletine dönüştürüldü. Üreme hakları üzerindeki devlet müdahalesi fazla sayıda şahit göre ortaya konuluyor."

Zenz'in resmi veriler üstünde devamlı araştırması, Şincan bölgesindeki nüfus artış hızının, son yıllarda dramatik bir şekilde azaldığını ortaya koydu.

Uygur Türkü Müslümanların yaşadığı iki büyük bölgede, 2015 - 2018 arasındaki düşüş oranı yüzde 84 olarak gerçekleşti. 2019 yılında da düşüş devam ediyor.

Associated Press ajansına konuşan Zenz, "eşi görünmeyen" olarak tanımladığı düşüşün, "işkence" ürünü olduğunu söyledi ve "Bu, Uygurlulara diz çöktürmek isteyen daha geniş bir teftiş planının parçası" dedi.

Şincan bölgesindeki toplama kamplarında tutulmuş olan bazı kadınlar, kendilerine 'adet durdurucu iğneler' yapıldığını söylüyordu.

Raporda şu ifadeler de yer alıyor: " neticede, Şincan'daki yetkililerin, üç ya da daha pozitif çocuğu olan kadınlara toplu kısırlaştırma politikası uyguladığı görülüyor."

"SOYKIRIM HEDEFLİ BİR NÜFUS PLANI"

Araştırmanın duyurulması sonrası içinde İngiliz ve Amerikalı parlamenterlerin de olduğu Parlamentolararası Çin İttifakı, Birleşmiş Milletler'e çağrı yaparak, "Şincan'daki durumu çözümlemek üzere milletlerarası egemen ve tarafsız bir soruşturma başlatılmasını" istedi.

AP haber ajansının konuştuğu Gülnar Ömirzak isimli bir bayan da üçüncü çocuğunu doğurduktan sonradan, spiral taktırma emri aldığını, bundan iki sene sonradan da, eşi birleştirme kampında olan kadına, yaklaşık 20 bin liralık bir suç oluşturan kesildiğini aktardı.

Gülnar Ömirzak, cezayı ödemez ise eşi gibi birleştirme kampına atılmakla tehdit edildiğini anlatıyor ve "Bizi bir insanlar olarak imha etmek istiyorlar" diyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Pazartesi günü rapora cevap verdi ve iddiaların "temelsiz" olduğunu "dar bir ajanda" taşıdığını savundu.

Sözcü Zhao Lijian, Şincan ile ilgili yalan bilgiler üretildiğini öne sürdü.

Raporu yazan Zenz, yürütülen doğum teftiş siyasetinin "Soykırım hedefli bir nüfus planının" parçası biçiminde tanımlıyor.

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

Kaynak: http://www.sondakika.com/haber/haber-cin-yonetiminin-yalanladigi-arastirma-uygur-turku-13373645/

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum