Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı: korona krizi, Türkiye ve AB'yi daha da yakınlaştırdı

Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, sosyal ağ platformlarından canlı yayımlanan oturumda AB ve Türkiye ilişkileri üzerine değerlendirmelerde bulundu. Göç konusunun Türkiye ve AB aralarında fazla kayda değer bir iş birl.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı: korona krizi, Türkiye ve AB'yi daha da yakınlaştırdı
23 Mayıs 2020 - 04:16

Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, sosyal ağ platformlarından canlı yayımlanan oturumda AB ve Türkiye ilişkileri üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Göç konusunun Türkiye ve AB aralarında fazla kayda değer bir iş birliği alanı olduğunu bildiren Kaymakcı, Türkiye-AB ilişkilerinin göç alanındaki meslek birliğinden fazla daha fazlası olduğunu belirterek, diğer alanlara da odaklandıklarına sinyâl etti.

Kaymakcı, "AB ile ilişkilerimizin bel kemiğini katılım süreci oluşturuyor. bu vesileyle Gümrük Birliği'nin güncellenmesini de bekliyoruz. Vize serbestisi konusunda ilerleme sağlamak istiyoruz." diye konuştu.- "Türkiye'nin medikal ve lojistik kapasitesi açısından önemi anlaşıldı"

Türkiye ve AB aralarında hesaplı anlamda bir iş birliği bulunduğuna muhabere eden Kaymakcı, "Türkiye-AB arasındaki ilişki göç alanındaki iş birliğine muhakkak indirgenemez. Bütün alanlarda ilerleme bakmak istiyoruz. bununla birlikte her iki tarafın da konut ödevini yapması, taahhütlerine uyması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"Koronavirüs Türkiye ve AB arasındaki teması daha da arttırdı." diyen Kaymakcı, salgın kriziyle karşısında karşıya kaldığımızda bir kere daha Türkiye'nin Avrupa'daki öneminin ayrım edildiğini belirtti.

Kaymakcı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ayrıca Türkiye'nin medikal kapasitesi açısından fakat bununla birlikte Türkiye'nin lojistik kapasitesi açısından önemi anlaşıldı. Türkiye, bir takım AB aza ülkelerine ve aday ülkelere de medikal, tıbbi anlamda yardımda bulundu. Korona krizi, Türkiye ve AB'yi daha da yakınlaştırdı diyebilirim. Fakat bunun yanı sıra Türkiye'nin kriz durumlarında ne yapabileceğini de gösterdi."- "Pandemi daha enerjik bir ilişki kurmamızı sağladı"

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger de Türkiye'nin AB için önemine muhabere ederek, "Türkiye ve AB sahiden birbirine fazla yakın iki ticaret ortağı. AB, Türkiye için en büyük pazar. Gümrük Birliği'nin de bir parçası olan Türkiye, AB'nin arz-istek zincirinde fazla manâlı bir yer oynuyor." ifadelerini kullandı.

Berger, bir takım konularda ayrı görüşlerde olunabildiğini fakat birçok dış politika konusunda benzer görüşü paylaştıklarını kaydederek, Suriye konusunda Türkiye ve AB'nin siyasi bir çözüm olması gerektiğini düşündüğüne değindi.

Türkiye'nin, AB'nin sivil savunma mekanizmasının bir parçası olduğunu hatırlatan Berger, "Bu mekanizma baştan sona Avrupalılar dünyanın değişik yerlerinden evlerine dönebildi. Derhal Türkiye ile birlikte Orta Asya ve Güney Amerika'dan da uçuşlar düzenlenecek. Bu, meslek birliğinin çok önemli bir göstergesi. Bu iş birliği, Türkiye ve AB arasında zaten vardı ama meslek birliğinin ne değin gerekli olduğunu daha dinç bir şekilde ortaya koydu." diye konuştu.

Salgından sonradan ne olacağını öngörmenin çok baskı olduğunu belirten Berger, Türkiye ile iş birliğine salgından sonra da gereklilik duyulacağını vurguladı.

Berger, "Kendimce Türkiye AB açısından iyi bir misal. Türkiye yüksek sayıdaki hastayla mükemmel bir şekilde başa çıktı. Ölüm sayısına baktığınızda ülkenin boyutuna göre düşük sayıda olduğunu görüyoruz." dedi.

Salgın krizinde Türkiye ve AB ilişkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Berger, şunları kaydetti:

"Ben pandemiyi bir katalizör gibi bakmak istemiyorum, zaten olacaktı bunlar. Pandemi bizi yalnızca birbirimize yaklaştırdı. Daha enerjik bir ilişki kurmamızı sağladı. Umuyorum daha güçlü bir senet da oldu."

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/906912/disisleri-bakan-yardimcisi-kaymakci-korona-krizi-turkiye-ve-ab-yi-daha-da-yakinlastirdi.html

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum