• Reklam

Etna Yanardağı lav ve kül püskürtmeye başladı

İtalya'nın Sicilya Adası'nda bulunan ve dünyanın en aktif yanardağlarından olan Etna'da volkanik faaliyetler devam ediyor. İtalya Deprem ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV) tarafından yapılan açıklamada, Etna Yanardağı'nın dün yerel saatle 03.00 sıralarında yeniden lav ve kül püsk?.

Etna Yanardağı lav ve kül püskürtmeye başladı
25 Mart 2021 - 05:25 - Güncelleme: 25 Mart 2021 - 09:01
Reklam

İtalya'nın Sicilya Adası'nda bulunan ve dünyanın en aktif yanardağlarından olan Etna'da volkanik faaliyetler devam ediyor.

İtalya Deprem ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV) tarafından yapılan açıklamada, Etna Yanardağı'nın dün yerel saatle 03.00 sıralarında yeniden lav ve kül püskürtmeye başladığı belirtildi.

KÜL BULUTLARI, KATANYA'YA YAĞDI

Uydu görüntülerinde, 6 kilometre yüksekliğe ulaştığı tahmin edilen kül bulutu ise İtalya'nın Katanya kentine yağdı. Katanya hava sahasında kırmızı kod uyarısı verilirken, Katanya kentinde yer alan Vincenzo Bellini Havaalanı pisti ise yağan küller nedeniyle bir süre hava trafiğine kapatıldı. Havaalanında 2 uçuş iptal edilirken, 4 uçuş ise başka havaalanlarına yönlendirildi.

ŞUBAT'TAN BU YANA EN AZ 16 KEZ LAV PÜSKÜRTTÜ

Ocak ayında yaşanan volkanik faaliyetinin ardından 16 Şubat'a kadar sakin bir dönem geçiren 3 bin 326 metre yüksekliğindeki Etna Yanardağı, birçok kez aktifleşmiş ve yanardağdan püsküren lavların yüksekliği ise zaman zaman bin metreyi bulmuştu. Etna, şubat ayından bu yana en az 16 kez lav püskürttü.
 

İtalya'daki Etna Yanardağı bir kez daha faaliyete geçti

 

Etna Yanardağı'nın faaliyeti uzaydan görüntülendi

 

 

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

 

Kaynak: https://www.finansgundem.com/haber/etna-yanardagi-lav-ve-kul-puskurtmeye-basladi/1558534

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum