Fransa'dan kanepe krizinde 'tuzak' suçlaması

  Fransa Avrupa Bakanı Clement Beaune, Türkiye Cumhurbaşkanlığı'nın, oturma düzeninde von der Leyen'i Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile yan yana oturtmamasının "Türkiye'nin hakareti" olduğunu savundu. "Türkiye kötü davrandı." ifadesini kul.

  Fransa'dan kanepe krizinde 'tuzak' suçlaması
  12 Nisan 2021 - 06:16
  Reklam

  Fransa Avrupa Bakanı Clement Beaune, Türkiye Cumhurbaşkanlığı'nın, oturma düzeninde von der Leyen'i Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile yan yana oturtmamasının "Türkiye'nin hakareti" olduğunu savundu.

  "Türkiye kötü davrandı." ifadesini kullanan Fransız Bakan, suçun Avrupalılarda aranmaması gerektiğini belirterek, "Bize karşı kasten yapılmış bir Türk sorunu. Avrupalılar arasında suçu körüklememeliyiz." ifadelerini kullandı.

  Avrupa başkentleri, Ankara'daki ziyaret sırasında von der Leyen'in bir kenarda oturtulması nedeniyle sadece Türkiye'ye değil aynı zamanda Brüksel'e de suçlama yöneltmişlerdi.

  Ankara, protokol krizinde dahli olmadığını belirterek meselenin Konsey ile Komisyon arasındaki girift yapıdan kaynaklandığını dile getiriyor.

  Avrupa Konsey Başkanı Charles Michel'in personeli salı günkü görüşme önce toplantı odasına erişimlerinin olmadığını iddia etmiş ancak aynı zamanda Konsey Başkanının uluslararası protokol kuralları uyarınca AB Komisyon Başkanının önünde geldiği hatırlatmasında bulunmuştu. Suçun Türkiye'de olduğu konusunda ısrar eden Fransız Bakan Clement Beaune ise, "Bu, onu kuran ve onun içine girenler arasında bir çeşit tuzaktı. Ben burada suçu, onu işleyene atarım." şeklinde konuştu.

  Beaune, İtalya Başbakan Mario Dragi'nin koltuk krizi nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik 'diktatör' sözüne atıfla, "Avrupalıları, Türklere karşı çok sağlam durmaya sevk etmesi gereken, demokrasiye saygısızlık ve Türkiye'deki otokrasiye sapmadan kaynaklanan gerçek bir sorun var." dedi.

  Konuşmasının sonunda Avrupa Birliği'nin yapısına ilişkin de özeleştiride bulunan ve kurumların karmaşık yapısına değinen Beaune, sözlerini şu ifadelerle tamamladı:

  "Avrupa'da yürütmenin gelecekte tek bir başkanlığı olsa daha iyi olur. Daha güçlü Avrupa kurumlarına ihtiyacımız var."

  Avrupa ’da kanepe krizi büyüyor

   

  Meghan Markle cenaze törenine katılmayacak

   

  Almanya Savunma Bakanı ’ndan Rusya ’ya çağrı

   

  Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

  Kaynak: https://www.finansgundem.com/haber/fransadan-kanepe-krizinde-tuzak-suclamasi/1562840

  FACEBOOK YORUMLAR

  YORUMLAR

  • 0 Yorum