HDP'li vekiller, tutuklanarak cezaevine gönderildi

Milletvekillikleri düşürülen ve haklarındaki kesinleşmiş hapis cezaları üzerine gözaltına alındıktan daha sonra adli makamlarca tutuklanan HDP'li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları cezaevine gönderildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı kadar, milletvekillileri düşürülen v.

HDP'li vekiller, tutuklanarak cezaevine gönderildi
05 Haziran 2020 - 01:24 - Güncelleme: 05 Haziran 2020 - 09:12

Milletvekillikleri düşürülen ve haklarındaki kesinleşmiş hapis cezaları üzerine gözaltına alındıktan daha sonra adli makamlarca tutuklanan HDP'li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları cezaevine gönderildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı kadar, milletvekillileri düşürülen ve haklarında kesinleşmiş hapis cezaları sebebiyle yakalama kararı çıkarıldıktan sonra gözaltına alınan Güven ve Farisoğulları, sağlık kontrolünün gerisinde adliyeye sevk edildi.

Adliyedeki işlemlerinden sonra tutuklanan Leyla Güven Yüksek Güvenlikli Bayan Kapalı Cezaevi'ne, Musa Farisoğulları ise D Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları Diyarbakır 2'nci Ağır Canice Mahkemesinde yargılandığı davada "silahlı terör örgütüne abone olmak" suçundan 9 yıl, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ise tekrar benzer mahkemece aynı suçtan yargılandığı davada 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

 

Farisoğulları ve Güven'e yargılandıkları davada bahşedilen cezalar, Yargıtay 16'ncı Suç Oluşturan Dairesince onanmıştı. TBMM Genel Kurulunda, HDP'li Güven ve Farisoğulları hakkında duruşma göre verilen kesinleşmiş cezalara ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri okunarak bilgiye sunulmuştu.

Anayasa gereğince, Genel Kurulda okunan tezkerelerin arkasında Güven ve Farisoğulları'nın milletvekilliği düşmüştü.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, milletvekilliği düşürülen ve hakkında yakalama kararı çıkartılan Farisoğulları Diyarbakır-Şanlıurfa kara yolundaki başvuru noktasında, Güven de Diyarbakır'daki evinde gözaltına alınmıştı.

 

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

 

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/909213/hdp-li-vekiller-tutuklanarak-cezaevine-gonderildi.html

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum