Hülya Koçyiğit: Hem çağdaş, hem muhafazakar hem de demokrat bir...

Nasılsınız, karantina sürecine alıştınız mı? Bir bilinmeyenle baş etmeye çalışıyoruz.

Hülya Koçyiğit: Hem çağdaş, hem muhafazakar hem de demokrat bir...
22 Mayıs 2020 - 23:07

Nasılsınız, karantina sürecine alıştınız mı? 

Bir bilinmeyenle baş etmeye çalışıyoruz. İlk günlerin sersemlemiş ve panik halini atlattıktan daha sonra durumu kabullendik, kabullenmek zorunda kaldık. Yapılması ve yapılmaması gerekenler konusunda bilinçlendik. Bundan Böyle pandemi öncesi hayatımıza, yakın zamanda dönemeyeceğimizi biliyoruz. 

Yaşadığımız bu süreçte Sayın Cumhurbaşkanımız ilk olarak almak üzere Sağlık Durumu Bakanımız ve tüm devlet yetkililerimiz, sosyal devlet bilinciyle hareket etmenin ötesinde, öteki ülkelere de örnek oldular. Bir kere daha hem ülkemle, hem de ilk önce hekimlerimiz ve hemşirelerimiz edinmek üzere  tüm sağlık çalışanlarımızla kibir duydum. Onları kucaklamak, bağrıma hücum etmek istedim.

Nelerle meşgul oluyorsunuz?

Daha çok kendimle baş başa kalarak hayata, aileme, işime, kendime dair çoğu şeyi düşünme imkanım oldu. Evde beklettiğim işlerimi sakinlikle yapabildim. Koşturmadan dolayı okumaya fırsat bulamadığım kitapları okudum, bir sürü film izledim. Çiçeklerimle,bahçemle zaman geçiriyorum.

‘YENİ NORMAL ’E ALIŞTIK BİLE

Yetişkinlik gibi siz de eğitici yanları olduğunu düşünüyor musunuz?

Eğitici bir yanı olduğunu kuşkusuz düşünüyorum. Yeni hayatımızda bunun izlerini de göreceğiz. Toplum içindeki hareketlerimize daha çok dikkat edeceğiz, daha ihtiyatlı olacağız… Dilerim önümüzdeki bu yeni süreci ruhen ve fiziken sağlıklı bir şekilde atlatırız. Koronavirüs ile de doğaya verdiğimiz zararı unutmamalı, ona saygı duyarak yaşamayı öğrenmeliyiz.

‘Yeni olağan ’ dediğimiz hayat biçiminde uzaklık çok kayda değer…

Fiilen de biz Türkler sıcakkanlı insanlarız. Birbirimize dokunarak, sarılarak, birbirimizi öperek iletişim kurarız. Ama “Yeni normale nasıl alışacağız?” derken fiilen alıştık bile. 


BİN YIL DÜŞÜNSEM BÖYLE BİR BAYRAM GEÇİRECEĞİMİZ AKLIMA GELMEZDİ

İki gün sonra bayram. Hiç böyle bir bayram geçireceğimiz aklınıza gelir miydi? 

Bin sene düşünsem böyle garip bir bayram geçireceğimiz aklıma gelmezdi.

Çünkü bayramlar benim için çok özel, fazla anlamlıdır. Ailenin fertlerinin birlikte kutladığı özel, sıcak, sevgi doymuş günlerdir. Çocukların, yaşlıların sevindirildiği, dargınların barıştığı, güzel duyguların paylaşıldığı, yardımlaşmanın yapıldığı, bereket ve bereket günleridir. 

MÜLK, MÜLK DÜŞKÜNLÜĞÜNÜN YERİNE MANEVİYATI VE EŞİTLİĞİ KOYMALIYIZ

Sanatla, sinemayla geçmiş bir hayat sizinki. O günlerin üretimine, romantizmine bir dönüş yaşanacağını düşünüyor musunuz? 

Dünyamızı, birbirimizi, doğamızı ne yazık ancak kuvvetle, kötülükle, savaşla yıpratıyor, gitgide de daha hoyrat ve bencil davranıyor, birbirimizden kopuyorduk. Gözle görünmeyen bir virüs aklımızı başımıza almamızı sağlamıştır inşallah! artık birbirimize nasıl muhtaç olduğumuzu, beraber daha enerjik olduğumuzu, zayıf olanlara destek vermemiz gerektiğini unutmamalıyız. Mülk, mal düşkünlüğünün yerine maneviyatı, iyiliği, yardımlaşmayı, eşitliği, hoş görüyü, doğaya saygıyı koymalıyız.

MENFAATSİZ OLANI ÖZLÜYORUZ, NOSTALJİ BİZE AYNA TUTUYOR

Sizce bitip tükenmeyen nostalji güzellemesinin aşağıda neler var?

Tüm bu duyguları yaşama geçirmiş filmlerimizin değeri her geçen gün daha da çok anlaşılıyor. Açık Yüreklilik, sevgi, hürmet, zevk, adalet bugün kaybettiğimiz duygular olabilir mi? Saf olanı, kirlenmemiş olanı, menfaatsiz olanı, reel olanı özlüyoruz. Değişen hayat düzeni bize hep yaldızlı maddeler ve duygular sunuyor. Fakat gerçek değil. Biz de görünenin ardına bakmıyoruz, çoğu süre bakmaya vakit ayırmıyoruz. Ne zaman ancak bize eskiyi hatırlatan bir filmle karşılaşıyoruz; işte o vakit kendimizle ve unuttuğumuz masumiyetimizle yüzleşiyoruz. Nostalji bize ayna tutuyor.

Kafa ve ruh olarak her dönemin, her çağın duygusunu ve düşüncesini yakalayabildiğinizi düşünüyor musunuz? 

Çakmak için çalışıyorum. Empatiyi hiç bırakmıyorum. Elbette yaşanan her şeyi zamanına göre değer biçmek gerekiyor. Bugünden bakıp geçmişi muhakeme etmek doğru yok. Her duyguyu ve düşünceyi anına göre düşünmeye ve yorumlamaya çalışıyorum. Oysa sırf popüler diye, moda diye de inanmadığım bir şey yapmam mümkün yok.

5ec6abfa66a97cbbceb063b2

ATATÜRK İNKILAPLARININ BEKÇİSİYİM

Muhafazakar olduğunuzu söyleyebilir misiniz? 

Hem çağdaş, keza muhafazakar ayrıca de demokrat bir insanım. Çağdaş bir insanım; çünkü bilime, teknolojiye, aydınlanmaya inanırım. Muhafazakâr bir insanım; çünkü Türk kültür, tarih ve sanatını saklamak isterim. Cumhuriyetimizin kazanımlarına sıkı sıkıya bağlıyım. Atatürk ’ün getirdiği inkılapların bekçisiyim. Demokrat bir insanım çünkü insan haklarına saygılı, özgürlükçü, eşitlikçi, başkalarının görüşlerine saygılı, adaletten yana, örgütlü bir toplama inanırım. Vatandaşımın refahına, mutluluğuna, güvenliğine hassasiyetle yaklaşan bir vatanseverim. 


DÜN NEYSEM BUGÜN DE OYUM

Yıllarca çağdaş Türk kadınını temsil etmiş, sinemaya hizmet etmiş, sayısız ödül almış biri olarak ara sıra sosyal medyada sırf siyasi bir düşüncenizden nedeniyle eleştirilmeniz ne hissettiriyor?  

her zaman içinde yetiştiğim toplumun bedel yargılarına saygılıyım, böyle yetiştirildim. Dün neysem bugün de aynısıyım. İnandığım bir şey, söyleyeceğim bir sözüm varsa söyler ve ardından dururum. “Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.” Bu da benim dürüstlük anlayışım. Mevlana ’nın yedi öğüdü yaşam felsefemi oluşturur. Sevgi ve saygıdan bahsettik. Bu bahsettiğiniz durumla, günümüzde maalesef birçok insan karşısında karşıya kalıyor. Kimse kimseyi sevmek zorunda değil ama cümbür cemaat birbirine saygı göstermek zorunda. 

YANLIŞ ANLAŞILMAKTAN, İFTİRAYA UĞRAMAKTAN KORKARIM

Geldiğiniz noktada bu hayatta Hülya Koçyiğit ’i ne korkutur?

Hatalı anlaşılmaktan, iftiraya uğramaktan korkarım.

Bir öz eleştiri yapsanız, kendinizle ilgili ne söylersiniz?

“Hayır, yapamam”  diyememek.

Dıştan biri olarak baktığınızda sizce övgüyü en adalet eden yanınız ne?

İçimin ve dışımın bir olması…

GÜNÜMÜZ EVLİLİKLERİNDE BENLIK, SEVGİNİN ÖNÜNE GEÇİYOR

Özel hayatınızda da istikrarlısınız.  Bu anlamda bir rol model olarak gösteriliyorsunuz. Bunu temin etmek güç mu basit mı? 

Ben üç kardeşin en büyüğüyüm ve defalarca rol model bilinciyle yetiştirildim. “Sen ablasın, kardeşlerin seni misal alacak” derdi canım annem. Attığım her adımı düşünerek attım. Mesleğimde de bu çizgimi devam ettirdim. 

Çiftlerden biri çok meşhur olduğunda, diğeri hep daha çok fedakarlık yapan taraf oluyor benzeri. Eşiniz Selim Soydan, bu anlamda hiç zorlanmış mıdır?

Selim Bey de ünlü başarılı bir futbolcuydu. Başarıyı, şöhreti tanımış, tatmış, kendiyle barışık, iyi bir ailenin yetiştirdiği sevgi doymuş bir insan. İkimiz de birbirimiz için gerektiğinde fedakârlık yapmışızdır.

Sizce bugün evlilikler neden yürümüyor? 

Izdivaç, iki insanın hayatı her yönüyle paylaşmaya kasıt etmesiyle, karar vermesiyle başlıyor. “Birlikte yapabiliriz” inancıyla çıkılıyor bu yola. Ancak zamanla beklentilerin, sorumlulukların artmasıyla, araya giren egonun, büyük bir emekle çoğaltılması gereken sevginin önüne geçmesine müsade veriliyor. Sevgi bitiyor, saygı bitiyor.

5ec6ac0b66a97cbb0ecf7956

GENÇLERE TAVSİYEM: DÜŞ KURUN, FAZLA ÇALIŞIN, MERAK EDİN

Günümüzün en beğendiğiniz genç oyuncuları kimler?

İşine aşık, hiçbir süre “Ben oldum” demeyen, araştıran, kendini geliştiren, kendine defalarca bir şeyler katarak mesleğini icra eden herkese saygım baki… Günümüz oyuncuları arasında da bu özelliklere sahip birçok oyuncu var takdirle peşine düşüp takip ettiğim.

Gençlere karşın bir eleştiriniz var mı?

Ben gençleri eleştirmekten yandan değilim. Onlara her türlü imkanın verilmesinden yanayım. Ben gençlerin azimli, gayretli, hamle, gözü kara olmalarını istiyorum. Hepimiz biliyoruz ki geleceğimiz gençlerimize emanettir.

Bir konuda öğüt verseniz ne söylerdiniz?

Türk, öğün, çalış, güven…

Hayal kurun, merak edin, çok çalışın, işinizi aşkla yapın. Sanal dünyadan fazla reel dünyayla ilgilenin, bireysel, toplumsal duyarlılıklarınız olsun. Ulusal ruhu tutmak ve yaşatmak göreviniz olsun. Sevgi ve iyiliğin bulaşıcı olduğunu katiyen unutmayın. 

Siz gençken nasihat dinleyen biri miydiniz miydiniz? 

Verilen öğütler benim tekrar tekrar kulağıma küpeydi.

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

Kaynak: http://www.posta.com.tr/hulya-kocyigit-hem-cagdas-hem-muhafazakar-hem-de-demokrat-bir-insanim-2256715


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum