İkinci el otomobil pazarındaki dolandırıcılara dikkat

Koronavirüs nedeniyle epeyce zorlama günler yaşayan araba pazarı, açıklanan kredi yardım paketleri ardından her yerde canlanma göstermişti.

İkinci el otomobil pazarındaki dolandırıcılara dikkat
30 Haziran 2020 - 09:17

İkinci el otomobil pazarındaki dolandırıcılara dikkat #1 Koronavirüs nedeniyle epeyce zorlama günler yaşayan araba pazarı, açıklanan kredi yardım paketleri ardından her yerde canlanma göstermişti. Özelliklere sıfır otomobillere gösterilen yoğun alaka sonrasında otomobil bayileri arz sorunları yaşamaya başlamıştı. Sıfır ve ikinci el araba satışlarının artması, dolandırıcıları da tekrar harekete geçirdi.  Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Açık Fikirli Erkoç, araç alacak vatandaşlara uyarılarda bulundu. Dolandırıcıların, internette araçları piyasa değerinin aşağı göstererek gerçekte olmayan araçların ilanını verdiklerini belirten Erkoç, ‘ ’Mesela İstanbul ’dan bahşedilen bir ilan için vatandaşlarımız Ankara ’dan müşteri oluyor. Diyorlar ama kaparo gönderirseniz bu arabulucu satmayacağız. Vatandaş kaparosunu gönderip aracı almaya gidiyor, ortada vasıta da yok muhatap da. Ne eyvah ancak caydırıcı bir canice da değil. O yüzden vatandaşlarımız vasıta alışverişlerini muhakkak kurumsal yerlerden, araba ticaret merkezlerinden, bayilerden yapsınlar. İnternet sitelerinde ne olduğu belirlenmiş olmayan şahısların verdiği ilanlara haysiyet etmesinler. Satın almak istedikleri aracı belirli görsünler. ’ ’ ifadelerini kullandı. ikinciel
Koronavirüs salgını nedeniyle fabrikaların üretimi durdurması sonrası sıfır araçların az önce ülkeye gelmediğini, arz talep dengesinin bozulduğunu ifade eden Erkoç, dolandırıcıların bu durumdan da faydalandığını söyledi. Hiç meslekle alakası olmayan, otomotiv ticareti ile ilgili ücret levhası deha bulunmayan kişilerin sıraya girerek bayilerden araçları aldığını ve kendi araçları gibi ilana koyarak sattığını bildiren Erkoç, ‘ ’Bu işi ayaküstü yapanlar sebebiyle piyasadaki araçların fiyatı artıyor hiçbir şekilde vergisini de ödemediği için kayıt dışılık artıyor. ’ ’ diye konuştu. 2019 verilerine göre Türkiye ’de 8 milyon 600 bin aracın el değiştirdiğini, bunun 5 milyona yakınının ayaküstü araç alıp satanlar göre gerçekleştiğini söyleyen Erkoç, ‘ ’Kayıt dışılığın önüne geçilmediği sürece fiyatların yükselmesine engel olamayız. Ticaret Bakanlığımızdan, Gelir İdaresi Başkanlığımızdan, Aidat Denetim Kurulu ’ndan internet sitelerinin denetlenmesini ve tescil dışılığın önüne geçilmesini talep ediyoruz. ’ ’ dedi. İkinci el otomobil pazarındaki dolandırıcılara dikkat #3 Sektöre bir standart getirecek olan ikinci el vasıta ticareti yetki belgesi ile kayda değer ölçüde bu tescil dışılığın önüne geçileceğini ve sektöre bir standart geleceğini andıran Erkoç, ‘ ’Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ’nda bekleyen ve Ticaret Bakanlığı göre onaylanarak hayata geçecek olan mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu ağustos ayına değin uzatılmıştı. Bu süreçle birlikte sektöre bir çeki uyum gelmesini bekliyoruz. ’ ’ diyerek sözlerini tamamladı.

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

Kaynak: http://www.ensonhaber.com/otomobil/ikinci-el-otomobil-pazarindaki-dolandiricilara-dikkat


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum