İstanbul'da koronavirüs oranı yüzde 67

Uyruk'ten Mert İnan'ın haberine göre: Çin Vuhan'dan dünyaya yayılan corona virüs (Kovid-19) salgını gölgesinde ülkeler aldıkları önlemlerin yavaşça gevşetiyor.

İstanbul'da koronavirüs oranı yüzde 67
02 Haziran 2020 - 08:03 - Güncelleme: 02 Haziran 2020 - 08:29

Uyruk'ten Mert İnan'ın haberine göre: Çin Vuhan'dan dünyaya yayılan corona virüs (Kovid-19) salgını gölgesinde ülkeler aldıkları önlemlerin yavaşça gevşetiyor. Dünyada 6.2 milyon kişiye bulaşan Kovid-19 enfeksiyonu 374 bini aşkın insanın hayatına mal oldu. Türkiye de salgından etkilenen ülkeler arasında. Kovid-19 olgu sayısının en yüksek olduğu kenti ise 16 milyonu aşan en büyük kenti İstanbul.

Normalleşmenin birincil adımının dün atıldığı İstanbul'da kilometrekareye düşen kişi sayısı 2841 kişi. En yoğun ilçeler Güngören, Gaziosmanpaşa, Bahçelievler, Bağcılar ve Bayrampaşa olarak öne çıkıyor.

Durum böyle olunca Kovid-19'dan korunmanın şartı olarak gösterdiği sosyal mesafenin İstanbul gibi bir kentte nasıl sağlanacağı ise merak konusu. Alışılagelmiş zamanlarda sıradan 13 milyon seyahat hareketi gerçekleşen İstanbul'da toplu taşımadaki durum dek ilçelerdeki nüfus yoğunluğu da üzüntü duyulan konular aralarında. Uyruk merak edilenleri uzmanlarına sordu.

 

 

Vardiya saatlerine ayar
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, sosyal mesafenin mutlaka korunması gerektiğine değinerek, önerilerde bulundu: "Maske kullanmaya, hijyen kuralların uymaya mecburuz. Toplu taşıma, AVM gibi toplu yerler en baskı ve riskli alanlar. İstanbul'daki yoğun nüfus göz önüne alınarak bazı meslek yerleri vardiya saatlerinde düzenlemeye gidebilir. Yoğunluğun saatlere bölünerek kaydırılması en akla yatkın çözüm gibi. Evden egzersiz devam ettirilebilir. Normalleşmenin İstanbul gibi topluluk bir büyük kasaba için riskleri her zaman olacak. Vatandaşların yapılan bütün uyarıları dikkate alması gerekir."

En topluluk ilçeler: Güngören, Gaziosmanpaşa, Bahçelievler
İstanbul'un yüzölçümü bakımından Türkiye'de 65'inci sırada bulunduğuna dikkat çeken İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk, nüfusunun 16 milyonu aştığı, fazla dar bir şehirde artık kişisu baskını önlemler ön planda olacacağını söylüyor.

"Cümbür Cemaat kendisinin Sıhhat Bakanı, doktoru olmak zorunda" diyen Erk, şu önerilerde bulundu: "Böylesi hormonlu bir kentte ne yazık ki bir noktadan daha sonra cümbür cemaat kendi sağlığından sorumlu elde etmek durumda. Artık devletin önlemleri geride kaldı.

Hastanelerdeki yatak ve uzman sayılarımız kesin. İnsanların kapalı, havasız, kuytu mekanlara girmemesi gerekiyor. En tehlikeli yerler AVM ve plazalar. Açık alanlarda sosyal mesafe kuralına riayet edilmesi gerekiyor. Bulaşıcılık kat sayısı bakımından İstanbul'da bağışıklanmış kişi sayısı yüzde 67 olursa salgın riski ortadan kalkar, virüs sönümlenmiş olur.

İstanbul'da şu anki oranın yüzde 15 olduğu tahmin ediliyor. Ola Ki bu oran doğruysa daha çok işimiz, almamız gereken fazla yol var demektir. Bu durumda bulaş riski 2022'ye kadar sarkar."

 

 

Derin bir nefes elde etmek için olgu sayısı 100'e gerilemeli
İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Tufan Tükek ise yeni geliştirilen antikor testlerinin İstanbul öncelikle almak üzere Türkiye'deki bağışıklanan insan sayısı ve oranını ortaya koyacağını belirterek, mevcut duruma kadar şunları söyledi:

"PCR testleri, toplam olgu ve vakaların yüzde 60'ının İstanbul'da olduğu tezinden hareketle tahminlerimiz, 1.8 milyon kişinin asemptomatik ya da belirtili şekilde bağışıklık kazandığı yönünde. Mart ve nisan ayını minimum hasarla atlatmamız önemliydi.

Maalesef sokağa çıkma yasakları ardından oluşan kalabalıklar olgu sayısında sabitlenmeye niçin olmuş durumda. Önümüzdeki günlerde bayram etkisiyle olgu sayılarımızın azalacağını düşünüyoruz.

Vaka sayısı 100'e gerilediğinde derin bir nefes alabileceğiz. İstanbul'da yaşamış cümbür cemaat, sosyal uzaklık, maske ve hijyen kurallarından taviz vermemeli."

 

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

 

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/908617/istanbul-da-koronavirus-orani-yuzde-67.html

 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum