Küresel piyasalar Fed'in faiz kararını ve Powell'ın açıklamalarını bekliyor

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı ve sonrasında Jerome Powell'ın açıklamalarının takip edileceğini bildiren analistler, Doğu Akdeniz başta olmak üzere jeopolitik gelişmeler ve koronavirüs tedavisine ilişkin haber akışının da gündemin odağındaki yerini koruduğunu söyle.

Küresel piyasalar Fed'in faiz kararını ve Powell'ın açıklamalarını bekliyor
16 Eylül 2020 - 10:08

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı ve sonrasında Jerome Powell'ın açıklamalarının takip edileceğini bildiren analistler, Doğu Akdeniz başta olmak üzere jeopolitik gelişmeler ve koronavirüs tedavisine ilişkin haber akışının da gündemin odağındaki yerini koruduğunu söyledi.


FARDE DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Analistler, Fed'in faizlerde değişiklik yapmasının beklenmediğini, karar metninde değişecek ifadelerin ve sözle yönlendirmelerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını etti.

Fed Başkanı Powell: İstihdam artış hızı beklenenden daha iyi

ABD ’DE NEW YORK FED İMALAT ENDEKSİ, YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

ABD'de dün açıklanan verilere göre, sanayi üretimi ağustosta aylık yüzde 0,4 artarak beklentilerin altında kalırken, New York Fed imalat endeksi, eylülde piyasa beklentisini aşarak 17'ye çıktı.

NEW YORK BORSASINDA ALICILI SEYİR

Verilerin net bir sinyal ortaya koymamasına karşın teknoloji hisselerindeki yükseliş eğiliminin devam etmesi ve koronavirüs aşısına ilişkin olumlu haber akışı ile New York borsasında alıcılı bir seyir izlendi.


Dow Jones endeksi yüzde 0,01, S&P 500 endeksi yüzde 0,49 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,21 değer kazandı. Dolar endeksi ise 92,8-93,3 dar bandındaki dalgalı seyrini sürdürdü.

AVRUPA POZİTİF

Avrupa tarafında, Brexit belirsizlikleri devam etse de dün küresel risk iştahı ile borsalarda pozitif bir seyir izlendi. Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,18, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,32 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,32 değer kazandı.

ASYA SAKİN

Bugün Asya tarafında, Japonya'da açıklanan dış ticaret verileri takip edilirken, Fed kararları öncesinde borsalarda sakin bir seyir izlendi.

JAPONYA VE ÇİN

Japonya'da ihracat ağustosta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,8 gerilese de düşüşün ivme kaybederek beklentilerden daha hafif olması, "dip noktasının görüldüğü" yorumlarını beraberinde getirdi.

Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,1 değer kazanırken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,3 ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,2 değer kaybetti.

DÜNYADA VE TÜRKİYE ’DE BUGÜNKÜ EKONOMİ GÜNDEMİ:

10.00 Türkiye, temmuz ayı özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu

12.00 Euro Bölgesi, temmuz ayı dış ticaret dengesi

14.30 Türkiye, temmuz ayı konut fiyat endeksi

15.30 ABD, ağustos ayı perakende satışlar

21.00 ABD, Fed'in faiz kararı

21.30 ABD, Fed Başkanı Jerome Powell'ın basın toplantıs

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

Kaynak: https://www.ekopara.com/haber/kuresel-piyasalar-fed-in-faiz-kararini-ve-powell-in-aciklamalarini-bekliyor


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum