NATO'nun 20 milyar dolarlık planı Fransa'ya takıldı

  NATO'nun askeri tehditler, iklim değişikliği ve Çin'e karşı hazırladığı 20 milyar dolarlık planın Fransa'nın engeline takıldığı belirtiliyor. Reuters'ın dört diplomat ve bir Fransız savunma kaynağına dayandırdığı haberde, Fransa'nın savunma önceliklerini baltalayacağı e.

  NATO'nun 20 milyar dolarlık planı Fransa'ya takıldı
  29 Mayıs 2021 - 05:56
  Reklam

  NATO'nun askeri tehditler, iklim değişikliği ve Çin'e karşı hazırladığı 20 milyar dolarlık planın Fransa'nın engeline takıldığı belirtiliyor.

  Reuters'ın dört diplomat ve bir Fransız savunma kaynağına dayandırdığı haberde, Fransa'nın savunma önceliklerini baltalayacağı endişesiyle bu plana karşı çıktığı kaydedildi.

  Daha önce "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" açıklaması yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, geçtiğimiz hafta Paris'e bir araya gelerek ittifakın geleceğini konuştu.

  Stoltenberg şubat ayında, müttefiklerin her hükümetin kendi askeri operasyonları için ödediği mevcut sisteme güvenmek yerine, küçük ortak bütçelere rağmen doğrudan mevcut sisteme daha fazla para yatırmasını önerdi.


  Reuters'e konuşan dört diplomattan ikisi, ABD Başkanı Joe Biden ile 14 Haziran'da yapılacak zirvede varılacak bir anlaşmanın muhtemelen transatlantik birliği destekleyeceğini söyledi.

  Diplomatlar, Fransa'nın 10 yılda ortak bütçelere 20 milyar dolar ayırma fikrinin ülkenin askeri önceliklerine fayda sağlayamayacağını kaydetti.

  Bir Fransız silahlı kuvvetler bakanlığı kaynağı "Fikir, ülkelerin ortak bütçelere katkılarını ciddi oranda artırmak ve NATO felsefesini değiştirmekse Fransa'nın tepkisi açıkça hayır olacaktır." dedi.

  NATO'dan Afganistan açıklaması

  Ukrayna'dan NATO'ya tepki: Anlamadık

   

  Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

  Kaynak: https://www.finansgundem.com/haber/natonun-20-milyar-dolarlik-plani-fransaya-takildi/1574605

  FACEBOOK YORUMLAR

  YORUMLAR

  • 0 Yorum