Salgında huzurevlerinde alınacak önlemler için Meclis'ten araştırma

CHP, huzurevlerinde yaşlıların koronavirüsten korunması nedeniyle zorunlu önlemlerin belirlenmesi için Meclis araştırması açılmasını istedi. CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinin gerekçes.

Salgında huzurevlerinde alınacak önlemler için Meclis'ten araştırma
01 Haziran 2020 - 11:11 - Güncelleme: 01 Haziran 2020 - 11:53

CHP, huzurevlerinde yaşlıların koronavirüsten korunması nedeniyle zorunlu önlemlerin belirlenmesi için Meclis araştırması açılmasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, koronavirüs salgınının en büyük risk grubunu 65 yaş üstü şahısların oluşturduğu, Dünya Sıhhat Örgütü verilerine göre salgında ölüm oranının görüldüğü en yüksek yaş grubunun 80 ve üzeri olduğu belirtildi.

Kovid-19 salgınından olarak huzurevleri ve yaşlı bakım merkezlerinin de etkilendiği açıklama edilen gerekçede, Avrupa'daki huzurevlerinde yetersiz tedbirler nedeniyle önemli sayıda ölümler yaşandığı anımsatıldı. Nisan-mayıs verilerine tarafından Fransa'da minimum 11 bin, İngiltere'de en az 15 bin, İspanya'da en düşük 16 bin, İtalya'da minimum 8 bin yaşlının, bakımevlerinde hayatını kaybettiğine dikkat çekici edilerek, şöyle denildi:

"Dünyada yaşanan bu koşul göz önüne alındığında ülkemizde de daha sıkı tedbirler alınmadığı sürece huzurevlerinde yeni vaka ve ölümlerin ortaya çıkacağı açıktır. Şubat 2020 verilerine tarafından ülkemizde huzurevlerinde kalan toplam yaşlı sayısı 27 bin 575'tir. Aile, Egzersiz ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un 'Huzurevleri ile ilgili koronavirüs nedeniyle bütün önlemleri aldık' açıklamasına karşın, en büyük risk grubu olan yaşlıların bir arada kaldığı huzurevlerinde koronavirüs vakaları görülmektedir. Çeşitli haber sitelerinde ve bir takım halk görevlerinin açıklamalarına göre 11 Mayıs 2020 itibarıyla Türkiye'de huzurevlerinde şu ana değin 1030 olgu olurken, bunların yüzde 60'a yakınının taburcu edildiği belirtilmektedir. Bu rakamlar bile karantina aşağı oldukları halde yaşlıların Kovid-19'a yakalanmalarının engellenemediğini, alınan önlemlerin yetersizliğini ortaya koymuştur. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde yaşlılarımızın kaldıkları huzurevlerinde virüsten korunmaları için etkin uğraş yol haritasının belirlenmesi ve huzurevlerinde alınması gereken önlemlerin tespiti nedeniyle Meclis araştırması açılmalıdır."

 

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

 

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/908457/salginda-huzurevlerinde-alinacak-onlemler-icin-meclis-ten-arastirma.html

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum