TSK sınırdan 40 km içeride

Milliyet'ten Seyfettin Ersöz'ün haberine tarafından: Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Irak'ın kuzeyindeki Haftanin bölgesinde başlattığı "Pençe Kaplan Operasyonu"nda 13.

TSK sınırdan 40 km içeride
30 Haziran 2020 - 08:23

Milliyet'ten Seyfettin Ersöz'ün haberine tarafından: Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Irak'ın kuzeyindeki Haftanin bölgesinde başlattığı "Pençe Kaplan Operasyonu"nda 13. gün geride kaldı. TSK'nın Haftanin'e karşın karadan sürdürdüğü harekat, F-16'lar ve taarruz helikopteri Saldırı'larla destekleniyor. Komandolar, tamamı dağlar ve yüksek tepelerle çevrili arazisi ile tanıdık Haftanin'de adım adım ilerliyor. Tank, obüs ve ağır silah atışları ile hedefler vurulmaya devam ediyor. Örgütün atak gruplarını etkisiz hale getirmek için de belirlenen hedeflere F-16'lar tarafından nokta atışlar yapılıyor. Etkili hava saldırıları sonrası Kobra ve Hücum helikopterleri devreye girerek sahada ilerlemeye çalışan komandolara alan açıyor.

10'dan pozitif stratejik tepe

Harekatın geniş alana yayılması nedeniyle bölgeye helikopterlerle yeni yardım güçler sevk edildi. Zaho sınırında yer alan Haftanin'in Şeraniş kasabasına indirilen komandoların, Haftanin'in içlerine dürüst ilerleyişi dün gruplar halinde sürdü. Bölgedeki çatışmalar ise Hantur Dağı çevresi, Keşan ve Altı Ağaç bölgelerinde yoğunlaşıyor. Altı Ağaç alanında ilerleyen komandolar, örgütün savunma hatları ile sığınaklarını ele geçirmeyi amaçlıyor. Haftanin bölgesinde Hantur Dağı'nın yanı sıra 10'u aşkın stratejik üstte TSK kontrolü sağlamış durumda. Bölgedeki kaynaklar, TSK'nın Haftanin sınırları içinde bulunan onlarca köy çevresinde karadan ve havadan harekata devam ettiğini bildirdi.

Peşmerge bölgesine operasyon yok

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Babekir Feke de yaptığı açıklamada TSK'nın sınırdan 20 ila 40 kilometre içeriye konuşlandığını söyledi. Katıldığı TV yayınında TSK'nın bölgedeki harekatını değerlendiren Feke, terör örgütü PKK'ya yönelik harekatın, peşmergenin 80. Tugay'ının konuşlandığı bölgelere karşın olmadığını söyledi. Feke, İran ordusunun da Hacı Ümran ve Gaz Lambası bölgelerini bombaladığını ve Kandil dağlarından 10 kilometre içeride emniyet kurduğunu kaydetti.

'Hainlerin sığınakları başlarına yıkılıyor'

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları ile bakan yardımcılarının da katılımıyla haftalık video konferans toplantısı yapıldı. Toplantıda Bakan Akar, gelişmeler ve sahadaki son duruma ilişkin data aldı, talimatlar verdi.

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/913752/tsk-sinirdan-40-km-iceride.html

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum