Vaka azsa test yapılmayacak

Sağlık Durumu Bakanlığı, "Normalleşme Döneminde Sağlık Kurumlarında Çalışma Rehberi"ni güncelledi.

Vaka azsa test yapılmayacak
30 Haziran 2020 - 08:24

Sağlık Durumu Bakanlığı, "Normalleşme Döneminde Sağlık Kurumlarında Çalışma Rehberi"ni güncelledi. Buna göre, artık olgu sayıları cerrahi müdahalelere de yansıyacak. Vaka görülme sıklığı yüzde ikinin aşağıda olan bölgelerde cerrahi işlemlerde Kovid-19 testi istenmeyecek.

Milliyet'ten Aykut Yılmaz'ın haberine kadar: Güncellenen rehber gereğince, cerrahi operasyon öncesi hasta ve hasta yakını Kovid-19 bulguları açısından sorgulanacak. Asemptomatik kişilerde tarama amaçlı Toraks BT istenmeyecek. Oysa olgu görülme sıklığına bakılmaksızın biyoloji ile ilgili ajan kullanan hastalardan, tüm cerrahi branşların A grubu ameliyatları ve ilaveten plastik cerrahinin ve KBB'nin baş-boyun, göğüs cerrahisi gerektiren hastalar, çene, kanser cerrahisi planlanan hastalar, transplantasyon yapılacaklar ile genel duyumsuzlaşma gerektiren cerrahi hastalardan PCR testi istenecek.

Asemptomatik olup aşina veya belirsizlik edilen Kovid-19 hasta ile teması olmayan hastalarda son 14 gündeki yeni olgu görülme sıklığının yüzde 2'nin aşağıda olduğu bölgelerde test önerilmeyecek. Bu oran son 14 gün içindeki toplam yeni olgu sayısının tehlike altındaki nüfusa oranı biçiminde hesaplanacak. Oysa bu hastalar son 14 gündeki yeni olgu görülme sıklığının yüzde 2'nin üzerinde olduğu bölgelerde ise deneme önerilecek.

Kimden test istenecek?

Kemoterapi ve radyoterapi uygulanan, kemik iliği nakli yapılan, son üç ay içerisinde biyoloji ile ilgili casus kullanan, tüm cerrahi branşların A grubu ameliyatları ve ilaveten plastik cerrahinin ve KBB'nin baş boyun cerrahisi gerektiren hastalardan, yürek cerrahisinde kardiyopulmoner pompaya girmeyi gerektiren bütün hastalardan, göğüs cerrahisi gerektiren hastalardan, çene cerrahisi, hava yolu cerrahisi, kanser cerrahisi planlanan hastalardan, transplantasyon yapılacak bütün hastalardan, genel duyumsuzlaşma gerektiren cerrahi hastalardan ve Kovid-19 Rehberi Muhtemel Kovid-19 olgu tanımına uyan ya da bu hastaların temaslılarından son 14 gündeki yeni vaka görülme sıklığına bakılmaksızın operasyon öncesi PCR test önerilecek. Bu deneme prosedür öncesi en kısa sürede (48 saat) yapılacak.

İlk test sonucu olumsuz olanlarda Kovid-19 şüphesi yüksek ise asgari 24 saat sonra ikinci testin yapılması önerilecek. Kovid-19 şüphesi değil ise ikinci deneme önerilmeyecek. Deneme için örnek alınma işlemi yatan ve ayaktan hastalarda işlem yapacak bölüm kadar gerçekleştirilecek ve sonucu peşine düşüp takip edilecek. Deneme sonucu gelene kadar hastalar evde veya hastanede izole edilecek. Olumsuz test sonucu üzerinden 7 gün geçmeden operasyon yapılacak. Hastanın testi pozitif ya da Kovid-19 ahenkli semptomları var ise planlı cerrahi ertelenecek.

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/913751/vaka-azsa-test-yapilmayacak.html

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum