Vali, vaka sayısı 500'e ulaştı demişti, çağrısı yanıt buldu

Takriben 250 bin nüfuslu Karaman'da Ramazan Bayramı öncesi eksik sayıda olan koronavirüs vakasında süratli bir büyüme yaşandı.

Vali, vaka sayısı 500'e ulaştı demişti, çağrısı yanıt buldu
30 Haziran 2020 - 09:24

Takriben 250 bin nüfuslu Karaman'da Ramazan Bayramı öncesi eksik sayıda olan koronavirüs vakasında süratli bir büyüme yaşandı. Olgu sayısındaki artışın ardındaki kentte tüm sokak ve sokaklarda maske takma zorunluluğu getirildi.

VAKA SAYISI BAYRAM SONRASI 500'E ULASTI

Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, geçen cuma günü koronavirüsten 16 kişinin yaşamını yitirdiğini, bayramdan önce 120 olan vaka sayısının 500 ulaştığını, bunun nedenin de rehavete kapılan vatandaşların maske ve sosyal uzaklık kurallarına uyulmamasından kaynaklandığı vurgusunu yaptı. Vali Işık'ın maske ve sosyal uzaklık çağrısının arkasından kentte maske takan kişi sayısında çoğalma olduğu gözlendi.

Kentin en işlek bölgelerinden İsmet Paşa Caddesi'nde parke taşı döşeyen işçi Mehmet Aydın, çalışırken maske takmanın fazla kuvvet olduğunu söyledi. Aydın, ''Maskeyle çalışırken nefes almakta zorlanıyoruz, o yüzden takmıyoruz. Tozlar falan yapışınca virüs kapmış gibi hissediyoruz. İşimiz gereği maske toz oluyor, pisleniyor o yüzden takmıyoruz.'' dedi.

Maske takmayanlardan Beyza Köse ise davranışı ve söylemleriyle çekilişki yarattı. maske takmayan Köse, ''Herkes maske takmalı, yalnızca kendisi için yok tüm insanların tehlikeye atılmaması için maske takılması gerekir. Ben sigara içtiğim için takmıyorum.'' diye konuştu.

'KULAKLARIMIN ARKASI RAHATSIZ OLDU'

Maskesiz kameralara yakalanan gurbetçi Durmuş Semiz ise kameralardan kaçmaya çalıştı. Semiz, "Ben yerli değilim, yabancıyım. Maskemiz hazırlanmış cebimizde hemen takalım. Sıcaktan birazcık rahatsız olduğum için maskemi takmadım. Kulaklarımın arkası birazcık rahatsız oldu. Dükkanlara girdiğimiz zaman maskemizi takıyoruz. Kendimce sokaklarda maske takılması uygulaması yanlış sokaklarda zaten sosyal uzaklık oluyor.'' dedi.

Pastane işletmecisi İbrahim Gürbüz, ''Önceden millet daha duyarlıydı. Dışında çıkmıyor temaslarına dikkat ediyordu. Artık kimse koronavirüsü önemsememeye başladı. Şu an cümbür cemaat dışarıya. Maske takanlar olduğu gibi takmayanlarda var. Bu kurallara uymayanlar Karaman için sağlığımız için iyi yok. Ne olduysa Ramazan bayramında oldu. Bayramda millet iç içe girdi bundan dolayı vaka sayımız aniden arttı'' diye konuştu.

MASKESİNİ BİLEĞİNE TAKTI

Maskesi bileğinde takılı olan Akif Gülnar ise, ''Herksin maske takması gerekiyor. Biz salgın yeniden gibi davranıyoruz lakin bütün tersi kendimce. Son günlerde vakalar daha da arttı. Bence daha aklıselim olmamız, maskesiz dolaşmamamız, sosyal mesafeyi ayarlamamız gerekiyor'' dedi.

CEZALAR CAYDIRICI OLSUN

Dere bahçesinde maskesiyle oturan İbrahim Demir, maske takmayanlara uygulanan cezanın 900 lira yerine 5 bin lira olması gerektiğini söyledi. Demir, ''Karaman'da son günlerde olgu sayımız çoğaldı. Bu rahatsızlık bayramdan sonradan hızla artmış. Sağlık Bakanlığının uyarılarına uymamız gerekir. Bu maskeleri takmamız gerekiyor.'' ifadesini kullandı.

CEBİNDEN MASKESİNİ ÇIKARTIP TAKTI

Gazetecilerin sorusu üzerine maskesini cebinden çıkararak takan Hüseyin Duran da, cep ve koldaki maskelerin kimseye faydası olmadığını söyledi. Duran, ''Maskeler takılsa toplum sağlığı için çok iyi olur. Biz de gördüğünüz gibi hemencecik maskemizi taktık. Telefonda konuştuğumuz için çıkarmıştık. Kol ve cep yerine burunlara takılsa azıcık nefes alması zorlama olur lakin iyi olur.'' dedi.

KAPAT X

Parkta iki kızıyla birlikte oturan Dilara Tarlacı, ülkenin bir lahza önce bilinçlenmesi gerektiğini söyledi. Tarlacı, ''Bu virüsün daha artı yayılmaması için önlemlerimizi almalıyız. Bu virüs bir yıldan daha artı bir zaman daha devam edebilir. Bu süreci eve kapanarak geçiremeyiz o yüzden kişisu baskını önlemlerimizi alarak hayatımıza devam etmeliyiz. Türkiye'nin bir çok uygun maske kuralına uyulmuyor derhal bilinçlenmemiz lazım.'' diye konuştu.

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/913771/vali-vaka-sayisi-500-e-ulasti-demisti-cagrisi-yanit-buldu.html

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum