Vatandaş otogara koştu! Tavan fiyat aşıldı, bavul için 50 lira

Hürriyet'ten Emre Eser'in haberine kadar: Koronavirüs döneminde alınan tedbirler dahilinde yasaklanan şehirlerarası yolculuklar dün itibarıyla normale döndü.

Vatandaş otogara koştu! Tavan fiyat aşıldı, bavul için 50 lira
02 Haziran 2020 - 09:05 - Güncelleme: 02 Haziran 2020 - 09:06

Hürriyet'ten Emre Eser'in haberine kadar: Koronavirüs döneminde alınan tedbirler dahilinde yasaklanan şehirlerarası yolculuklar dün itibarıyla normale döndü. Seyahat kısıtlamasının kaldırılması ile birlikte normalleşme döneminde yaşananları gözlemlemek için biz de İstanbul Esenler'de bulunan otogara gittik. Uzun süredir binlerce otobüsün park halinde beklediği ve yoğun bir sessizliğin başat olduğu dev otogarda büyük bir hareketlenme başlamış durumda. Bu hareketin sahipleri ise uzun süredir memleketlerine, yaşadıkları şehre veya yazlıklarına gitmek için gün sayan vatandaşlardı. Otogarda çalışan takriben 200 teşrifatçı ise dün Esenler'e gelen yolcuları kendi firmalarına sürüklemek için eskisi gibi kıyasıya rekabet halinde bağırmaya devam ediyordu.

VALİZ İÇİN 50 LİRA

Yeni dönemin getirdiği zorunluluklar dahilinde otobüslerde tek koltuk uygulamasına geçilirken bu otobüslerin bilet gelirlerini de kısıtlıyor. Durum böyle olunca firmalar da bilet ücretlerine yanındaki anlamsız koltuğun maliyetini ekleyip bir takım zamlar uyguluyor. Hatta çoğu bölgede belirlenen tavan fiyatın üstünde bilet ücretleri ile rastlamak muhtemel. Yeni dönemde otobüs firmaları yarı kapasite ile çalıştıkları için kendilerine ilave kazanç yaratmak nedeniyle farklı uygulamalara da gidiyor. Birçok otobüs firması yolcu başına 30 lira ile 50 lira arasında bagaj parası almaya başlamış durumda. Otobüs firması işletmecileri gezgin sayısının sözde yarıya eksik olmasına rağmen getirilen bagajların adi döneme kadar fazla fazla olduğunu ve insanların uzun süreli planlar yaparak yolculuk ettiklerini belirtiyor.

ŞANLIURFA 320 LİRA

 

 

470 kilometrelik İstanbul- Ankara yolculuğu için daha önceden yolculardan 80 ila 100 lira arasında bilet ücreti talep ediliyordu. Fakat sanki kapasite uygulaması ardından bu tavan fiyat tarifesine kadar azami 165 lira aidat alınması gerekirken otogardaki birçok firma 180-200 lira aralarında satmak yapıyor. Buna alınan valiz ücreti de eklendiğine bilet ücreti tavan fiyatın fazla üzerinde kalıyor. Daha önceden 150 liraya satılan İstanbul-Hatay bileti 250-280 liradan satışa sunulurken 120 liradan satılan İstanbul-Antalya bileti 200 lira, 150 liradan satılan Kars bileti 300 lira, 140 liradan satılan Şanlıurfa bileti ise 320 liradan satışa sunuluyor.

ESNAFA UĞRAMADILAR

Dün otogar çevresinde çalışan taksi ve minibüs şoförleri yaşanan hareketlilikten hoşnut olduğunu belirtirken otogar içindeki esnaf ise yolcuların hala huzursuz olduklarını ve yeme-içme için hemen şimdi istedikleri canlılığı yakalayamadıklarını söyledi.


KARGOCU GİBİ ÇALIŞIYORUZ

Otobüslerİn bu dönemde kendilerine farklı gelir kapıları aradığını söyleyen bir işyeri çalışanı, "Bagajlardan yolcular için ek ücret istek ediliyor fakat belli başlı mesele bagaj bölümünün yeni dönemde bir kargo arabulucu gibi kullanılması. Vatandaşlar uzun süredir seyahat edemediği için başka şehirlere gönderilemesi gereken eşya ve yiyecek malzemelerini bizler aracığını ile göndermeye başladı. Bu dönemde bu firmalar için ilaç gibi bir uygulama. İstanbul'dan Türkiye'nin her şehrine malzeme taşımaya başladık. 10 kiloluk bir koli için 20 lira aidat alıyoruz. Çoğunlukla 4-5 koli gönderiliyor ve sıradan bir bilet parasına yakın aidat ödeniyor. Sabahleyin itibaren çok sayıda gıda malzemesi ve teknolojik alet taşıdık. Hatta Antalya'ya onlarca kuş ve koli koli çiğköfte bile götürdük" diye konuştu.
SEFER SAYISI 6'YA KATLANDI

 

 

20 yıldır Esenler Otogarı'nda çalıştığını bildiren Selim Çiftçi, bir otobüsün sefere çıkması için bu otogardaki yazıhanede minimum 3 kişinin çalışması gerektiğini belirtti. Son günlerde telefonlarının hiç susmadığını gösteren Çiftçi, "Özellikle yaz döneminin içine girdiğimiz için Antalya gibi bölgelere olan talep çok artı. Yazlıklarına gitmek isteyen vatandaşlar fiyat konusunda fazla pozitif düşünmüyor. Bir Takım vatandaşlar ise 'yan koltuk nasıl olsa boş' diyerek çocukları için bedava bilet kesmemizi istiyor" diye konuştu. Başka bir firma çalışanı da dün yaşanan aşırılık sebebiyle sefer sayısını tam 6 kat arttırdıklarını ifade etti.

 

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

 

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/908623/vatandas-otogara-kostu-tavan-fiyat-asildi-bavul-icin-50-lira.html

 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum