Wall Street 'te %30 'u aşan düşüş bekleniyor

- DIŞ HABERLER SERVİSİ Uzun süredir ayı piyasası destekçisi olan ünlü yatırım uzmanı David Tice yatırımcılar borsalarda sert bir düşüş ihtimaline karşı uyardı.

Wall Street 'te %30 'u aşan düşüş bekleniyor
25 Ocak 2021 - 13:10
Reklam

- DIŞ HABERLER SERVİSİ

Uzun süredir ayı piyasası destekçisi olan ünlü yatırım uzmanı David Tice yatırımcılar borsalarda sert bir düşüş ihtimaline karşı uyardı. Wall Street ’in en az %30 oranında düşeceğini öngören Tice, düşüş tahmininin en önemli sebeplerinden birisi olarak Washington ’ın kurumsal şirketlere uygulaması muhtemel politikalar olduğunu söyledi.

Tice ’a göre bara basılmasını destekleyen gevşek parasal ve mali politikalar da Wall Street için sorun oluşturuyor. Borsa uzmanı, “Tüm bunlar finansal piyasalar için iyi değil” açıklamasında bulundu.

Tice 2008 ’de Küresel Finans Krizi yaşanırken ayı piyasası fonu Prudent Bear Fund ’ı yönetmesi ile tanınıyor. Ünlü yatırımcı daha sonraki süreçte söz konusu fonu Federated Hermes ’e satmıştı.

Şimdilerde ise Advisor Shares ’in ayı piyasası borsa yatırım fonuna danışmanlık yapan Tice kariyerinin büyük bölümünü boğa piyasası süreçlerinde ayı piyasası tahminleri oluşturarak geçirdi. Şu anda yönettiği fonu da borsaların düşük performans göstermesine göre ayarlayan Tice bir süredir baskı altındaydı. Danışmanlık yaptığı Advisor Shares Ranger Equity Bear borsa yatırım fonu son üç aydır %32 düşüş gösterdi.

Tice yatırımcılara yaptığı son uyarıda piyasalardaki sorunların artarak devam ettiğini savundu. Yatırım uzmanı ayrıca borsalardaki aşırı değerlenmenin ve korona virüs aşısına ilişkin şüphelerin kötümserliğini tetiklediğini belirtti.

Tice yatırımlarındaki zamanlamasının her seferinde yerinde olmadığını kabul ediyor. Ayı piyasası uzmanı, “Ben ayı piyasasının bakış açısının nasıl olduğunu gördüm ve insanlar beni kalıcı bir ayı piyasası savunucusu olarak tanımladılar. Ben Avustralya Ekonomi Okulu ’na inanıyorum. Bu görüşe göre düşüşlerin büyüklüğü bir önceki patlamalar sırasında oluşan aşırılıklarla doğru orantılıdır. 1998,1999 yıllarında ve 2006 ila 2007 yılları arasında krizi erken tahminler gerçekleştirdim” ifadelerine yer verdi.

Borsalar çöktüğünde bu çöküş sert olacak

Ayı piyasası görüşlerine rağmen Tice borsalardaki çöküş için bir zaman vermiyor. Yüzde otuzu aşan düşüşler beklediğini belirten Tice, “Borsa genişlemeye daha yatkın. Ancak çöktüğünde bu muhtemelen çok sert olacak ve yatırımcıların uzun süre acı çekmesine neden olacak” açıklamasında bulundu.

Tice Bitcoin yatırımlarını da beğendiğini açıkladı. Yatırım uzmanı, “Bitcoin ’in göz ardı edilebileceğini sanmıyorum. Bitcoin ’İn fiyatının 10 bin dolardan 40 bin dolara gittiğini gördük. Bu bana kalırsa altında olabileceklerin bir ön göstergesi” dedi.

 

 

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

Kaynak: https://www.borsagundem.com/haber/wall-streette-30u-asan-dusus-bekleniyor/1545000

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum