Zekeriya AYDEMİR

Zekeriya AYDEMİR


65 Yaş üzeri sokağa çıkamazken, bugün seçim olsa...

22 Mart 2020 - 00:19 - Güncelleme: 22 Mart 2020 - 12:10

Dün gece yarısı saat 24.00 itibarıyla 65 yaş ve üstü ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmaları İl İdaresi Kanunu'nun 11. maddesi ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 27. maddesi kapsamında sınırlandırıldı.

Türkiye, küresel bir sorun haline gelen koronavirüs etkisi nedeniyle  zor günler geçiriyor. Sosyal izalosyonun konuşulduğu bu günlerde erken seçim olsa neler yaşanır.

Öncelikle 65 yaş ve üstü ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları sınırlandırılmış olduğundan ve bu sınırlandırmadan siyasal parti liderlerinin muaf olduğuna dair bir açıklama yapılmadığına göre  79 yaşında olan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 77 yaşında olan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 72 yaşında olan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 71 yaşında olan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 66 yaşında olan  Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan herhangi bir miting yapamayacaklar.  

Bu durumda 52 yaşında olan Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 54 yaşında olan Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, 61 yaşında olan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 63 yaşında olan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener miting yaparak halka kendilerini ifade edebilecekler.

Ancak bu ironi yanında miting yapma ihtimalinin zaten mümkün olmadığı, insanların toplu olarak bir arada bulunma ihtimalinin imkansız olduğu koronavirüs etkili günlerde, seçim çalışmaları dijital platformlar, sosyal medya, televizyon, radyo ve yazılı basının etkin kullanılması ile gerçekleştirilebilir.

Koronavirüs sebebiyle küresel bir sorun yaşayan insanlık, kendi yarattığı savaşlar haricinde belkide yüzyıllardır bu derece etkili bir doğal afetle karşılaşmamıştı. 

Çin'de başlayan virüs salgını avrupaya yayıldıktan ve özellikle başta italya'da ağır bilançolar yarattıktan sonra uluslararası dolaşım duruduruldu, sınırlar kapatıldı, insanların sokağa çıkmaları engellendi ve kişisel izole haline dönüşülen günler yaşanmaya başlandı.

Nereden bulaşacağı belli olmayan bu virüsün yarattığı korkulu günlerde, ülke yöneticilerinin siyaset yapma, siyaset üretme yetileri askıya alınmış durumdayken zaten iktidar olma adına yönetimsel değişim talepleride olmayacaktır.

Ortak akıl buluşmaları ile gündeme dair çözüm üretme zamanı olduğunu düşündüğüm şu günlerde belkide birlik olma adına kenetlenmeliyiz. Toplumsal sorunların çözümünde en etkili yöntem de budur.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum