• Reklam
  • Reklam
  • Reklam
Zekeriya AYDEMİR

Zekeriya AYDEMİR


Ekonomi Gündeminden Başlıklar

25 Ağustos 2020 - 10:25

Dünün Önemli Gelişmeleri Nelerdi?

Dün, yurt içi ve yurt dışı tarafta ekonomik veri trafiği oldukça sığdı. Coronavirüs Pandemisi’ne dair gelişmelerin yine öncelikli olarak takip edildiği küresel piyasalarda; gerek aşı çalışmaları konusunda gelen bazı iyimser açıklamalar, gerekse ABD-Çin ilişkileri konusunda geçtiğimiz Cuma günü ABD cephesinden gelen pozitif söylemlerin desteklemesi ile risk alma iştahındaki artış devam etti.

Türkiye-Yunanistan ilişkileri konusunda bir kez daha ortaya çıkan NAVTEX gerilimi de fiyatlamalar üzerinde etkiliydi.

Diğer yandan, daha önce alınan likidite bazlı sıkılaştırma tedbirlerinin devamında TCMB’nin saat 16:00-17:00 arasında kullandırdığı LON (Geç Likidite Penceresi) üzerinden borç vermeye başlaması da dikkat çekti.

Önemli Başlıklar;

Türkiye’de toplam coronavirüs vaka sayısı 1.443 kişi artarak 259.692’ye, hayatını kaybeden kişi sayısı 18 kişi artarak 6.139’a yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise 237.908.

Türkiye'den Yunanistan'ın Navtex'ine yanıt: Türk Deniz Kuvvetleri yarın Girit'in güneyinde tatbikat yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye ne Oruç Reis gemimizin ne ona refakat eden donanma unsurlarımızın faaliyetlerinden en küçük bir geri adım atmayacaktır" dedi.

Erdoğan: (Karadeniz’de bulunan rezerv) Tespit edilen rezervin çok daha büyük bir kaynağın ilk habercisi olduğu yönünde kuvvetli bulgular var, inşallah bu müjdenin devamı gelecek.

ABD ve Çin’li müzakereciler birinci faz anlaşma üzerine görüşme gerçekleştirdiler. İki taraf da anlaşmayı ilerletecek koşulları oluşturmak konusunda mutabık kaldı.

New York Başsavcılığı, ABD Başkanı Donald Trump hakkında 'kredi güvencesi sağlamak ve ekonomik, vergi avantajları sağlamak amacıyla malvarlığının değerini manipüle ettiği' iddiası hakkında dava açtı ve oğlu Eric Trump'ı da soruşturma sürecinde 'işbirliği yapmamakla' suçladı.

ABD Başkanı Trump: Demokratlar'ın seçimi kazanmasının tek yolu hile yapmaları.

Moody's, Covid-19 salgınının perakende sektörünü dönüşümünü hızlandırmaya zorladığını bildirdi.

Neler Olacak?

İçeride Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güven Endeksi açıklanacakken, Almanya’da 2Ç20 GSYH, ABD’de ise Yeni Konut Satışları verileri ön planda olacak.

Uluslararası Finans Ensitüsü (IIF) 27 Ağustos'ta Türkiye ekonomisini konu alan webinar düzenleyecek.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın Perşembe günü Jackson Hole açılışında konuşma yapacak.

Borsa İstanbul’da bu sabah pozitif başlangıç bekleniyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum