Yunan medyası ayağa kalktı: Erdoğan meydan okuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamada İstanbul'un Fethi kutlamaları dahilinde bugün Ayasofya Camii'nde Fetih Suresi okunacağını açıklamasının arkasında Yunan medyası neredeyse çıldırdı. Türklerden eşi görülmemiş meydan okuma Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul'.

Yunan medyası ayağa kalktı: Erdoğan meydan okuyor
29 Mayıs 2020 - 07:43 - Güncelleme: 29 Mayıs 2020 - 08:41
Reklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamada İstanbul'un Fethi kutlamaları dahilinde bugün Ayasofya Camii'nde Fetih Suresi okunacağını açıklamasının arkasında Yunan medyası neredeyse çıldırdı.

Türklerden eşi görülmemiş meydan okuma

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul'un Fethinin 567. yılı sebebiyle Ayasofya Camii'nde Fetih Suresi okunacağı açıklamasının sonradan Yunanistan'dan tepkiler yükseldi. Yunan medyası "Erdoğan meydan okuyor, İstanbul'un düşüşünü anmak için dua edilecek", "Türklerden eşi görülmemiş meydan okuma..." gibi manşetlerle Ayasofya'da okunacak Fetih Suresi karşısında konuşma aldı.

Ayrıca Ayasofya'daki Fetih Suresi'nin okunmasına tepki olarak Yunan medyasında, "Helenizm'e karşısında büyük bir meydan okuma" cümleleri yer verildi.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ayasofya'da Fetih Suresi okunacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'un fethinin 567. yıl dönemi ile ilgili "Yarın(bugün) İstanbul'un fethinin yıldönümünde çok güzel programlara eşlik edeceğiz. Önce Sancaktepe'de Prof. Dr. Feriha Öz Hastanesi'nin açılışını yapacağız. Akşam saatlerinde Okçular Vakfı'nın Fetih Kupası yarışmaları gerçekleştirilecek. Ayasofya'da Fetih süresi okunacak ve dualar edilecek. Milletimizin fetih sevincini bu programlarla defalarca birlikte yaşayacağız. Fatih Sultan Mehmet Han öncelikle olmak üzere gazilerimizi, şehitlerimizi, kahramanlarımızı hürmetle yadediyoruz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşme sonrası yorumlama yaptı. Erdoğan, 'Kültür ve Turizm Bakanlığımızın düzenlediği Fetih Şöleni zarfında (Yarın) Ayasofya'da Fetih Suresi okunacak ve dualar edilecek' dedi.

Fatih Sultan Mehmet Han komutasındaki Osmanlı Ordusu, 6 Nisan 1453 tarihinde İstanbul'u kuşattı. İstanbul'un 53 jurnal kuşatmanın ardındaki 29 Mayıs 1453 tarihinde fethedildi. İlk Cuma namazı ise 1 Haziran 1453'te Ayasofya'da kılındı. Namazı, Fatih Sultan Mehmed'ın hocası Akşemseddin Hazretleri kıldırdı. Hurbe de Akşemseddin Hazretleri tarafından Fatih Sultan Mehmet namına okundu.

1934'te ibadete kapatılan Ayasofya'da Fetih Suresi okunacak

 

 

1934'te Bakanlar Kurulu kararı ile müze yapılan İstanbul'un fethinin sembolü Ayasofya Camii'nde yarın Fetih Suresi okunacak ve Fetih Duası yapılacak. Fethin 567. yılı programı Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethederken gemileri karadan yürüttüğü rotaların üzerinden geçip Ayasofya'ya gelen drone görüntüleri ile başlayacak. Ayasofya içinde Fetih Suresi tilavetiyle devam edecek programda, Fetih Duası da yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans ile katılacağı programda, Ayasofya'nın önüne kurulan bir platformda İstanbul'un fethi temalı mapping gösterisi de yapılacak. Fetih Şöleni, Tarihi Yarımada'dan havai fişek gösterisi ile sona erecek. Tüm program, Cumhurbaşkanlığı ve İletişim Başkanlığı Youtube kanalları ile sosyal medya hesaplarından ve televizyon kanallarından canlı olarak izlenebilecek.

 

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

 

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/907924/yunan-medyasi-ayaga-kalkti-erdogan-meydan-okuyor.html

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum