Yüzlerce sahte yazılım: Çakma koronavirüs uygulamalarına dikkat edin

Koronavirüs salgınını fırsat bilerek oltalama yöntemiyle vatandaşı kandırarak kredi, banka ve bireysel bilgilerini ele geçirmeye çalışan dolandırıcıların, acilen de pandeminin takibi amacıyla kullanılan bir takım uygulamaların sahtelerini oluşturmaya başladığı tespit edildi.

Yüzlerce sahte yazılım: Çakma koronavirüs uygulamalarına dikkat edin
08 Haziran 2020 - 07:29 - Güncelleme: 08 Haziran 2020 - 08:47

Koronavirüs salgınını fırsat bilerek oltalama yöntemiyle vatandaşı kandırarak kredi, banka ve bireysel bilgilerini ele geçirmeye çalışan dolandırıcıların, acilen de pandeminin takibi amacıyla kullanılan bir takım uygulamaların sahtelerini oluşturmaya başladığı tespit edildi. USOM (Milli Siber Olaylara Müdahale Merkezi) göre Koronavirüs Konulu Siber Tehditler Raporunda, bugüne değin toplamda 560 zararlı yazılımın bulunduğu belirtildi. Söz konusu zararlı yazılımlar, USOM göre imha edildi.

MILLI SİBER OLAYLARA MÜDAHALE MERKEZİ ENGELLEDİ

Dolandırıcıların koronavirüs konusundaki paylaşımları, vatandaşların mobil cihaz ve bilgisayarlarına zararlı yazılımlarla birlikte indirilmesini ve çalıştırılmasını sağladıklarına dikkat çekilen raporda, "Yapılan incelemelerde, koronavirüs hastalığının takibi nedeniyle kullanılan birtakım uygulamaların sahtelerini oluşturdukları tespit edilmiştir. Sosyal medyadaki bilgi kirliliğinden faydalanan bu zararlı yazılımların sayılarının her geçen gün arttığı ve yeni tehdit unsurlarının geliştiği belirlenmiştir" denildi.

BU YAZILIMLARA DİKKAT

 

 

Bu yazılımlarla telefon ve bilgisayardaki verilerin ele geçirildiği açıklama edilen raporda, 'COVID-19Update.jar' , 'corona.exe', 'covid.pdf.lnk' ve 'CORONATREATMENT.doc' gibi isimler taşıyan zararlı yazılımların olduğu aktarıldı. Raporda, dolandırıcıların ele geçirdikleri bilgisayarlarda, dar dosyaları kullanarak işlem yapma, dosya izinlerinde değişim yapma, kritik bilgiler birleştirme, ayrı kripto para cüzdanlarının bilgilerini teftiş etme gibi işlemleri yapabildiği kaydedildi. Tekrar dolandırıcıların ulaştığı telefonlarda ise, kişinin konum verilerini toplama, rehbere erişim, mesajları okuma, ses verilerine erişim, mesaj gönderme ya da arama yapma gibi unsurları gerçekleştirebildiği belirtildi.

Çalışanlara öneriler
* Raporda, bilgisayarda ya da telefonda herhangi zararlı bir yazılımın saptama edilmesi durumunda şunların yapılması önerildi:
* Olay müdahale süreçleri başlatılmalı ve USOM ile iletişime geçilmelidir.
* Şirket ve kurum çalışanları oltalama saldırılarına karşısında bilinçlendirilmeli.
* Kurum bilgisayarlarında güncel imza data tabanına sahip antivirüs yazılımlar kullanılmalı.
* Çalışanlar, kaynağı belirsiz dosyaları indirmemek ve çalıştırmamak konusunda bilgilendirilmelidir.
* Esnek ya da uzak alıştırma yürüten kuruluşlarda, çalışanlar internete bağlanmak için kullandıkları kablosuz bağlantılarının güvenliğini sağlamalıdır.
* Kablosuz ağ parolası güçlü ve şifreleme metodu güncel olmalı.
* Çalışanlar kurum ya da şirket kadar kendilerine sağlanan cihazları kullanarak işlerini yapmalı.
* Kullanılan başvuru ve sistemlerin güncelliği sıkı bir şekilde denetlenmeli, en aktüel kullanım ve sistemleri kullanma özel gösterilmelidir.

Yasemin Asan

 

Bu haber sizlere www.haberfull.com farkıyla sunulmuştur. Haberfull Dolu Dolu Haber...

 

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/909683/yuzlerce-sahte-yazilim-cakma-koronavirus-uygulamalarina-dikkat-edin.html

 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum